Kérdésedre : Életkoromból adódóan a hatvanas évek közepétől vannak emlékeim a megélt időjárási anomáliákról. Majd negyven éve végzett agrármérnökként a szakmától már régen elszakadtam, de hobbikertészként továbbra is megélője,  megszenvedője vagyok időjárásunknak.  Ez miatt én a kertész szemével nézem az eseményeket, irigyelve a hideg-meleg fanokat, akik gondtalanul tudják élvezni az extrém hidegeket, melegeket.

Szolnok térsége mindig is a legszárazabb térségei közé tartozott országunknak, 520 mm -es mennyiség körül szokták megadni a sokéves csapadékátlagát, ez meg is szokott általában lenni.   Ezzel a mennyiséggel nincs is baj, ha az időbeli eloszlása megfelelő. Régebben több évben is előfordult, hogy amikor már kezdett volna komolyabb gondot  okozni a csapadékhiány, akkor jött egy front és nagyjából helyretette a talaj víztartalmát,  majd megint, és megint, nos ,az elmúlt években többek között ez a szerencsefaktor hagyott el minket.

Csak 2019 óta mérem  a hozzánk leeső csapadékot,  azért kezdtem el, mert meguntam, hogy a nagyfokú lokalitás miatt  rendszeresen más mennyiségeket tapasztaltam, mint amennyiket olvastam a hivatalos mérőállomásainktól.  Adataim is kb. 1 négyzetkilométeres területre érvényesek jellemzően, sokszor tőlünk 1-2 km-es távolságokra is több 10 mm eltérés van  az egyszerre  lehullott csapadékban. De ez máshol is így van mostanában.

Valóban  2021 óta vált igazán problémássá a helyzet környékünkön. Egyrészt a leeső csapadék összmennyisége marad el az átlagtól, másrészt rendkívül rossz az időbeli , mennyiségi eloszlása,  amihez hozzájön , hogy  folyamatosan az ország legmelegebb területei közé tartozunk. 2022-ben pl. május - aug. között 70 mm esett, végig forróságban,  az éves összes pedig 351,5 mm lett,  de tavaly is, amikor szerencsére az Alföld nagyrésze egész normális vízellátásban részesült,  én október végéig 346 mm-t mértem, isten tudja hány hőség nappal.

Az idén jelenleg kb. ott tartunk, mint 2022 hasonló időszakában, ha jön egy hasonlóan száraz nyár, mint az elmúlt években, akkor fejreállunk.  Az érzékenyebb örökzöldek,  a kevésbé szívós fák között már így is jelentős  a pusztulás mértéke.  Ezért elkeserítő , hogy ismét és ismét kimaradunk  az esedékes csapadékzónákból, érkezzenek azok bármely égtáj felől. Az a gazda pedig, aki nem tud öntözni, a legnagyobb bizonytalansági faktorral kell, hogy együtt éljen errefelé.