Én viszont azért feltenném a kérdést, hogy vajon egyértelműen a klímaváltozás az ok és az enyhe tél a következmény, vagy azért ennek a fordítottja is fennállhat-e? kacsint (Értem ez alatt azt, hogy nyilván az általános felmelegedés hatása a telekre is rányomja a hatását, de vagyon az elmúlt évek szerencsétlen ciklonpályái, vagy a rendes hidegpárna hiánya, ami nálunk egyértelműen hozzájárul(t) a téli alacsonyabb átlaghőmérséklethez, valóban az éghajlatváltozás számlájára írhatóak-e?)

És ahogy párszor írtam már, a hőmérsékleti kilengések éppen télen váltak a legintenzívebbé, és az elmúlt 25 évben évben a legnagyobb (4-5 °C-os) negatív anomáliákat még mindig téli hónapok tudták csak összehozni (2017. január, 2012. február, 2003. február, 2001. december).

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nálunk egyébként végül nem lett azért annyira durván meleg a január, 1 °C körül lesz a havi közép, ami nagyjából 1,5 °C-kal magasabb az átlagnál (és kb. 2,5 °C-kal hidegebb a tavalyi januárnál). A minimumok átlaga -3,3 °C lett, és 10-szer voltunk -5,0 ˛C alatt (tavaly 0,9 °C-is minimum-átlag volt mindössze egy -5,0 °C alatti minimummal). Reméljük, márciusban már nem lesznek ilyen "gyenge" fagyok.