Link
Tegyük gyorsan hozzá ezt a friss, tegnap megjelent érdekes, hasznos OMSZ cikket, mely a globális, európai és hazai viszonyokat is bemutatja az október és a januártól-októberig terjedő első 10 hónapos időszakra. 
Amit írtam nyáron, hogy beteg fokozatra kapcsoltak a globális hőmérsékleti viszonyok ( és pl. nyár elején még épp hogy csak véget ért a hosszas La-Nina, majd utána semleges állapot jött, aztán a nyár második felében a kialakuló és erősödő El-Nino, és még ennek ellenére is végig sorra dőltek a globális hőmérsékleti rekordok a nyáron ) magában hordozta azt, hogy ha ősszel még El-Nino lesz és fokozódik is, akkor lesznek az igazán beteg hőmérsékleti viszonyok globálisan. 
Ez be is jött, hisz a szeptemberi rekorder ( 0,9 fokkal lett melegebb globálisan a sokéves átlaghoz képest ) után októberre is hasonló dolog nézett ki, és végül így is lett, csak egy nyúlfarknyival maradt le a 0,85 fokos globális pozitív hőmérsékleti anomáliás értékével a szeptemberhez képest.

És bár nem vagyok szaki a témában, de megjegyzem, hogy véleményem szerint az október végi, november eleji párját rikító, sőt a hazai mérések kezdete óta már-már példátlannak mondható sorozatos zivataros helyzetekkel érkező frontokban szerepe volt az átlagnál sokkal jobban felmelegedett légkörnek ( mintegy plusz fűtőanyagként szolgált ).
Nyilván önmagában ez nem lett volna elég, de amúgy is rajtunk rajtunk mennek át a ciklonok október 20-a óta, a jet-stream pedig igen csak megerősödött. 
Ha nem ilyen komoly mértékben felmelegedett a légkör hónapok óta és a felszíni vizek, akkor vélhetőleg kevésbé tudott volna zivataros lenni az időjárás az elmúlt 3 hétben ebben a szokatlan inkább már ősz végi időpontban.
Játszi könnyedséggel alakultak ki a zivatarok.