Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Jómagam úgy gondolom, hogy az utóbbi másfél évtizedben a klímaváltozás jelentősen felerősítette az észak-atlanti ciklontevékenységet. Az intenzívebb napsugárzás hatására az egyenlítői övezetben a korábban tapasztaltaknál sokkal jelentősebb mértékben melegedik fel az óceán vize, és az jóval erősebb ciklonok képződését vonja maga után. Észrevehető, hogy az utóbbi években hogy felszaporodtak az európai kontinens nyugat, északnyugati partjait ostromló viharciklonok. Az elkövetkezendő hetekben ez utóbbira ismét nagy esélyt látok. Mivel az erősebb ciklonok gyorsabban forognak, emiatt az előterükben kialakuló déli, délnyugati áramlás is jelentősebb lesz és olykor-olykor rekord enyhe téli éjszakákat illetve nappalokat eredményeznek a közép- és kelet-európai térségben. Mivel az atlanti ciklogenezis egy öngerjesztő folyamat, emiatt ezen időjárási helyzet heteken, hónapokon át stabilan képes fennállni, mely révén elbúcsúzhatunk a hótól és - jóformán - a fagyoktól is. Mindez még nem jelenti azt, hogy nem tud markánsabb téli fordulat bekövetkezni hazánk időjárásában, de ha hosszabb távon elemezzük a várható klímánkat, akkor bizony megnövekszik az enyhe és hómentes telekre való hajlam. Az utóbbi teleink ezt már elég jól képesek tükrözni, hiszen évek óta rendszerint azt tapasztaljuk, hogy 3-4 hetes tartósan enyhe időszakokba ékelődnek be 2-3 napig tartó olykor-olykor keményebb hidegbetörések. 10-15 év múltán már teljesen megszokottak lesznek hazánkban januári napokon is a fagypont körüli minimumok és a +10 fok körüli maximumok, továbbá pár napon belül esik le háromhavi csapadékmennyiség jellemzően eső formájában, de ez utóbbi esetben nem érdemes azt sem figyelmen kívül hagyni, hogy a téli szezonban is jóval gyakrabban fordulnak elő a nyarat idéző intenzív záporok és zivatarok. Az enyhe teleket azonban általában hidegbetörésekre hajlamos tavaszi időszakok váltják fel komoly éjszakai fagyokkal és hűvösebb nappalokkal, mely mezőgazdasági szempontból különösen veszélyes. Az utóbbi évtized tavaszait tekintve is nagyon jól tükröződik ez a tendencia. Nem tudom, hogy foglalkozott-e azzal a kérdéssel valaha egy tanulmány, hogy hazánkban milyen gyakoriak a fehér karácsonyok és a fehér húsvétok. Kicsit merészen, de az elmúlt évek időjárási adatai alapján az utóbbira sokkal nagyobb esélyt látok, és a jövőben is minden bizonnyal többször leszünk tanúi inkább egy havas húsvétnak mintsem egy fehér karácsonynak.