Picit kutakodtam én is a melegedés kontra nem melegedés, illetve egy esetléges lehûlésrõl! Engem nem nagyon "érdekelnek" a mérések, ebben az esetben, vagy jó, vagy rossz, olvastam minden oldalról, valaki ezt mondja, a másik meg azt állítja, én teljesen más irányba indultam el és most leírom a tapasztalataimat!

Nekem van egy barát család és két rokon család, õk nekik jó néhány évtizede van családi gazdálkodásaik, mezõgazdálkodással foglalkoznak. Az még külön jó, hogy az ország 3 különbözõ pontján élnek és dolgoznak. Az egyik a Hajdú-Bihar megyei Hortobágy környékén, Egyek településen a másik a Nógrád megyei Szátok, a harmadik a Gyõr-Moson-Sopron megyei Mosonmagyaróvár környékén gazdálkodik. Rendszeresen beszélek velük és hívnak is, valamint a metnetet is nézik, olvassák:-) Van egy negyedik család, Berettyóújfalu környékén gazdálkodnak, na õk lesznek a következõ áldozataim:-)

Szóval a helyzet az, hogy a nõvények nem szoktak rossz mérést végezni, (picit bioszféra is), és ezt miért is írom? Tehát a családok nagyon régóta foglalkoznak nõvénytermesztéssel, búza, kukorica, facélian stb. Most már mindegyik bátran mondja az ország különbözõ részein, hogy az elmúlt 10-15 évben mind a vetés, mind pedig az érési folyamat, valamint az aratás már egy jó 10-12 nappal elõbb van, mint volt ezelõtt 15 évvel. Akkor is volt egy-egy év mikor elõrébb került a folyamát, de most már ez rendszeresen így van, sorozatban. Pl A hûvösebb Nógrád megyében élõ ismerõseim elmondása szerint, ezelõtt július 20 körül indult náluk az aratás, most már július 8-10-körül kezdõdik, szinte minden évben, így beszelnél a Egyeken és Mosonmagyaróváron élõ, gazdálkodó nagybátyám is. Természetesen náluk ezelõtt is korábban kezdõdött mint pl a Nógrádiaknál (éghajlati ok), de most náluk is elõrébb csúszott jó pár napot. A csapadékban viszont nagy változásról egyik sem beszélt, mint mondták a csapadék mindig változó eloszlású volt, most is, és ezelõtt is voltok száraz és kiemelkedõen nedves tavasz-nyarak, azonban gyorsabb és erõsebb változásokról tesznek említést, mind csapadékban, mind melegedés és lehûlésben egyaránt.

Tehát összefoglalva a természetben élõktõl, nekik ez a megélhetés, szóval fontos együtt élni a természettel. A tavaszi és nyári idõszak egyértelmûen melegszik, és ez már jó 15 éves, nem elhanyagolható idõintervallumos megfigyelések alapján állítják. A téli idõszakban nagy változás nincs, egyelõre így is, és úgyis elfagynának a termények még a legenyhébb télen is, ezért ezzel kísérletezni még nem célszerû:-). A csapadék nagyon változó elem, nem lehet egyértelmû állást foglalni róla, de a hõmérséklet a vegetációban egyértelmû emelkedést mutat és a természet nem hazudik és nem mér rosszul.

Én ezekben az emberekben megbízom, és õk tényleg kint élnek, ezért nem árt néha õket is megkérdezni, hogy mi a véleményük!