Igen ez nem egy gyakori dolog. Azt vizsgálgattam, hogy a stabil Antarktisz körüli állandó szelek, miért is gyengültek meg idén télen? Ez okozta a Dél-Afrikába, Chilébe, Ausztráliába és most Új-Zélandra történõ sarkvidéki leszakadásokat! Ezzel együtt a belsõ hõmérséklet messze elmaradt attól a tartománytól amit megszokhattunk pl alig volt -70 fok alatti érték, -80 meg egyáltalán nem. Talán ha jól emlékszem idén -78,6 fok volt az eddigi minimum a jeges kontinensen.
Egyszóval azokat a részeket érintették, lásd most Wellingtonon, amit egyébként nem szoktak, pont a stabil szelek miatt amik Antarktiszon belül tartják ezeket a kemény sarki magokat. Emlékezzünk az Atacama-sivatagban hullott hóra, valamint északabbra, (ahol gyakorlatilag trópus déli része van) a fagyokra, vagy az Ausztrál hideghullámra, ezeket mind-mind ezek okozták.
Igazából megoldás nincs egyelõre a fejembe, azt látom, hogy idén ez gyakori, és ami még érdekesebb, hogy sokkal komolyabb mértékben mint más években és több is. Várható egy-két kemény rekord a térségbõl valószínû.
Talán itt is az a bizonyos napciklus elmaradása lehet döntõ, de ezt nálam sokkal okosabbak majd fejtegetik. Ha az, akkor bizony ott is lehet, de negatív visszacsatolás.
Ezt mindenki tekintse úgy, hogy azért rendkívüli mert pl Auckland júliusi középértéke 10,6 fok és augusztus közepén ez az érték már magasabb, Wellingtoné pedig 8,5 fok júliusban, így joggal nevezhetõ nem mindennapos eseménynek. A délebbi részeken is 5 fok körüli a júliusi középhõmérséklet, így ott is fehér holló a hó:-)