Floo: a faterék fügéje déli lejtésû domboldalon (légvonalban 150-200 méterre a taki csárdája "mögött") Fater csinált vöröskõbõl egy kis "falat" a fácska tövéhez, ami északról védi. Az útszéliek szintén hasonló helyeken tenyésznek. Anno gimiben a földrajztanárunk elõszeretettel hivatkozott a füredi fügékre, mint annak ékes bizonyítékára, hogy a Balaton-felvidék nyugati része szubmediterrán éghajlatú Egyébként ismerek itt Veszprémben is termõ fügefákat, melyek ráadásnak nincsenek is annyira védve (az egyik úgy 6-7 évente biztosan kifagy, de aztán újból feléled és kihajt). Van egy barátom, akinek Pomázon van fügéskertje, bolgár eredetû fajtákkal, mivel a felesége bolgár, kintrõl hozott hajtást elültetni. Nála is be szokott érni rendesen.
A legjobb fügét azonban Korfun ettem, Kavos városa mellett, a tengerpartra vezetõ földút mentén sokszáz öreg füge volt, azt jól végigfaltuk 10 éve :-)
A kákiról úgy tudom, hogy teljesen fagytûrõ, a japán fajták legalábbis, mivel ott télen sokszor rajt hagyják a termést a fán, és a gyümölcsökön ott csücsül a hó, úgy "aszalódnak" meg kicsit, mielõtt szedik. Azok a fajták, amiket nálunk is lehet kapni, spanyol meg izraeli nemesítésûek, ezek valóban kisé kevésbé szeretik a telet, viszont hamarabb beérnek. Errõl mit tudsz? Hol érdemes a facsemetét beszerezni?
Egyébként a nagyanyám paloznaki illetõségû férjének a családi kertjében anno volt, hogy a gránátalma is beérett, ez vagy 40-50 éve volt.