Nem csak a GFS-nek, de egyéb modellnek is vannak ún. ensemble futásai. Van a NOGAPS-nak, a GEM-nek és a NAEFS-nek is a GFS-en kívül, amiket itt elérhetsz: Link

Ezeket az "együttes" (angolul: ensemble) elõrejelzéseket azért találták ki, mert a Földünkön található mérõhálózatból érkezõ adatok nem tökéletesek, illetve nem elég reprezentatívak. A modellek pedig ezekbõl az adatokból indulnak ki. Mivel nem mindenhol van egyformán sûrû állomáshálózat, ezért a modellek készítésénél gyakran fordulnak elõ becslések, kerekítések, tehát a modellekbe érkezõ, illetve a felvázolt adatok nem tökéletesek. Ezeknek a hibáknak a kezelésénél jön jól az ensemble elõrejelzés. Ennek az a funkciója, hogy mesterségesen elõállítják a kiinduló adatokban lehetséges hibákat (bizonyos hibahatárokon belül) és ezzel módosítják a kezdeti mezõket, majd lefuttatják a modellt egy bizonyos idõtávig.
Ezeket a külön-külön lefuttatott számításokat a modell perturbációinak hívjuk. Amennyiben ezek a variációk egymáshoz közel mennek, akkor kicsi az elõrejelzés bizonytalansága, amennyiben széttartanak, akkor magas.

Link nézzük meg a fáklyát a környékedrõl!

Egy általad kiválasztott fáklya diagrammon egy adott rácsponton tekintheted meg a kiválasztott idõjárási változók elõrejelzését. (jelen esetben a 850 és 500 hPa-n lévõ hõmérsékletet, illetve a csapadékot)

A vastag fekete vonal a fõ- (00, 12) vagy operatív (06, 1laza futás. Ez a GFS legnagyobb felbontású változata. Rövidtávon érdemes nézni, mert a többi taghoz képest nagyobb a felbontása.
A vastag kék vonal a kontrol futás. Ugyanazokból az adatokból indul ki, mint a fekete vonalas futás, csak gyengébb a felbontása, ezért kevésbé pontos.
A maradék 20 féle színnel ellátott vonal a különbözõ perturbációkat jelöli. Ezek hasonló felbontással rendelkeznek, mint a kontrol futás, de már bizonyos hibák bekalkulálásával futtatják le õket.
Továbbá ott van a vastag piros vonal, ami a futások átlagát mutatja.

Hosszabb távon (általában 5 napon túl) mindenképpen érdemes az átlagot, illetve a szóródó futásokat nézegetni, mert felfedezhetünk benne tendenciákat, illetve különbözõ folyamatokat is.

Ha Európánál maradunk (de beszélhetnénk más helyekrõl is), akkor zonális áramlási körülmények között általában kicsi a bizonytalanság. Ha belekattintassz egy olyan területbe, ami felett stabil anticiklon van, akkor is kicsi a bizonytalanság.
Link karácsony környékén viszont ismét növekszik a bizonytalanság..., ami leginkább a blocking berendezkedés mellett áll, magyarán szólva mozgalmas idõjárást sejtet.