Érdekesség képpen megnéztem, hogy a GFS új változata - amely június 22-tõl lesz operatív - mit ad holnapra 12, 15 és 18 UTC-re.

Különbségek adódnak szépen.
Az alsó 150 hPa-os rétegre vizsgálva a nedvesség konvergenciát (DMC) a parallel futásban sokkal erõsebb a DMC az Ipolytól északra található terület felett, mint az operatívban és ráadásul szûkebb területre terjed ki - Budapest felé kevésbé - 12 UTC-kor. A 15 és 18 UTC-s helyzetben pedig a dél borsodi és kelet szabolcsi térségre a parallel negatív DMC-t kalkulál, míg az operatív pozitívat. Továbbá ezen idõpontokra egy gyenge de határozott Békés megye - Szolnok - Cegléd - Börzsöny vonalra kalkulál pozitív DMC értékeket.
A heliklitási értékeket tekintve a parallel az operatívval szemben északkeletre, illteve a Tiszántúl középsõ és északi részére a 60-120 m2/s2 helyett 80 - 160 m2/s2-vel számol.
Labilitási energiát tekintve a parallel pár száz J/kg-val kevesebbet számol és fõleg északkeleten csökkenti az értéket Borsod megye északkeleti részénél.
Mindkettõ hasonló SCP értékekkel és EHI értékekkel kalkulál. ( 0-3 km-es EHI 1-2 körüli). A BRN szám tekintetében az operatív magasabb BRN értékekkel kalkulál mint a parallel. Ez annak köszönhetõ, hogy az operatívban az 1000 és 450 hPa közötti rétegben kisebb a szélnyírás mint a parallelben (pár m/s-val) és a CAPE pedig nagyobb, ahogy korábban említettem.
Mindezeket tekintve holnap a Börzsöny-Cegléd-Szarvas-Komádi-Debrecen-Miskolc által határolt területen várnám fõleg az eseményeket. Elsõsorban az említett terület Északi-középhegységre esõ részén, másodsorban a korábbi terület alföldi részein 09 és 18 UTC között.
Tekintve a helyzetet a 90-100 km/h feletti széllökések, a nagy méretû jég (szupercella nélkül is akár 3-6 cm) fõ veszélyes kísérõ jelenségei lehetnek a heves zivataroknak, amelyek helyenként elõfordulhatnak az említett térségben.