Kicsit ellentmondásosak az eredményeik a PREDICATE program eredményeivel. Ha a DePreSys (mely a HadCM3 fejlesztése) nem azonos azzal a modellel mely a PREDICATE program keretében is fut, akkor értem.
A PREDICATE programban 6 ország 8 intézménye vesz részt (Köztük a Headly Center is - Met Office).

A lényeg, hogy a 2007 júniusi publikációjukban eddigi eredményeiket mutatják be.
A vizsgálatok tanulsága szerint a földi felszíni átlaghõmérséklet 2010-15-ös idõszakra mindössze 0,3-0,4 ¢°C-os emelkedést jelez elõre a XX: század utolsó két dekádjához képest, míg az IPCC elõrejelzése 0,4-0,8°C-ot vár(t). (A 0,3-0,4 a mostani évekhez képest kb 0,1°c-ot jelent, szemben a DePreSys 0,3-asával.)

Sajnos a linkelt cikk által hivatkozott tudományos cikknek csaka szövegéhez jutottam hozzá, az ábrákhoz nem.
Mindenesetre a DePreSys a PREDICATE eredményeinél magasabb növekedést vár, mely már valamelyest közelíti az IPCC-ben foglalt 22 model együttes elõrejelzését.

Mégis a mostani és a PREDICATE eredmények is jól mutatják, a természetes változékonyság, a több évtizedes osszcillációk szerepe nagyobb, mint ahogy azt a jelenlegi globális éghajlati modellek érzékelik. Ezt valamelyest le is írták az IPCC-ben persze nem ezekkel a szavakkal nevet.
Persze a fentiekhez hozzá kell tenni, hogy a modellek a vulkáni tevékenységet és a Nap tevékenységét is a jövõben ugyanolyan szinten veszik, mint a jelenlegi állapota. Tehát ha valami nagy óriás vulkánkitörés történik, vagy éppen a Nap néhány ciklusa (24-25-26) bõven a szokásos alatt marad, akkor bizony borul minden eddigi forgatókönyv - legalábbis egy idõszakra (úgy egy-két évtized, avgy több). Dehát azok is csak egy lehetséges forgatókönyvek.
Nehéz ez az éghajlati elõrejelzés.