LAM: koszonom a pontositast, a mainal melegebb pleisztocen klima hianya elhamarkodott kijelentes volt reszemrol. A legtobb klimarekonstrukcio tenyleg egyetert abban, hogy egyes meleg periodusok csucsa a mainal 1-2 fokkal, egyes becslesek szerint akar 2-3 fokkal is melegebb volt. De ha jol tudom, ezek inkabb eles, kiugro csucsok, es nem stabilan beallo, a teljes interglacialisra (tehat min. 10-15 ezer eves idoszakra) jellemzo ertekek lehettek.

Az alpi melegkedvelo erdosegekrol esetleg tudsz forrast linkelni, vagy publikaciot emliteni? Szegyen, nem szegyen, ez ujdonsag szamomra. A pleisztocen allatvilagbol viszont nem vonnek le messzemeno kovetkezteteseket. Bar ez ugyben mar tenyleg laikuskent szolok hozza, nekem eleg bizonytalannak tunik, hogy mennyire hasznalhatjuk a recens analogiakat a tigrisek, orrszarvuak, vizilovak eseteben. Pl. a kardfogu tigrisre a mai tropusi es a sziberiai "rokonok" egyforman analogiakent kinalkoznak, pedig az elohelyuk abszolut eltero. De mas allatok is alkalmazkodhattak a hidegebb klimahoz, annak ellenere, hogy a mai megfeleloik melegkedveloek. A vizilovakrol abszolut komoly forrasbol hallottam olyan elkepzelest is, miszerint a pliocen soran Europaban elo populacio "maradeka" melegvizes forrasoknak koszonhetoen huzhatta ki jo darabig a pleisztocenben... (Tehat a glacialisokban is - ui. roluk nehez elkepzelni, hogy a renszarvasokhoz hasonloan tobb ezer km-t vandoroltak a klimavaltozasok nyoman.)

Az egyes novenyfajok (ill. inkabb -nemzetsegek) turokepessege viszont szerintem sem valtozhatott jelentosen az elmult 1-2 millio ev soran, ezert is erdekelne, amit a novenytakarorol irtal...