hm....Volt ugye az augusztusi idõszak,amelyben egymás után jöttek a mediterrán ciklonok,és rekordmennyiségû havi szummát hoztak,melyeknek jellemzõik voltak keleten a napos,fülledt meleg,de sokszor nagy felhõszakadások és zivatarok.
Ugyanakkor a dunántúlon általában ezek a ciklonok sokszor napokig borús,esõs idõt okoztak és 10-15 fokkal volt hidegebb ott mint keleten.
Volt úgy hogy alig érte el a T a 10 fokot augusztusban,tehát keleten ezek ciklonok alatt általában egy jó 10 fokkal mindig melegebb idõt hoztak.(azaz kellemesebb,jobb volt mint nyugaton hisz melegebb zivatarosabb idõ volt,mint a dunántúlon ahol egyhangú hûvös esõs volt)

Most decemberre végére ismét egymás után kapjuk a mediket,s a helyzet azt hiszem ugyanaz mint augusztusban.
Keleten jóval melegebb idõ van mint nyugaton,azaz ez a kettõség megmaradása jelenti azt hogy mért az esõ esik mindig keleten és mért csak a dunántúlon esik hó jórészt ezekból a ciklonokból.

Mondhatjuk úgy is hogy nem az idõjárás "cseszik" ki kelettel,hanem fordult a kocka,vagyis az augusztusi meleg zivatarosság,télre enyhe esõvel jár,fordítva az esõs hûvös idõ decemberre nagy havakkal-a dunántúlra.

Persze ez nem általánosság,csupán ez a mediciklnos turnus ami augusztus után ismét eljött,lényegében ugyanazt a helyzetet hozza.
Ezeket megfigyelvén és átgondolván már abszolút nem érthetetlen számomra ez a kettõsség,és bizony ezen a télen hogy mediciklonból kelet valami számottevõ havat kapjon,hát valmi kevés az esély(szerintem)
Inkább egy visszaprögõ,becsúszõ felhõtömbök hozhatnak a keletieknek még esetlegesen nagyobb havat.(legalábbis több eséllyel)

De úgy gondolom a mediciklonok ezen a télen nem fognak keletnek komolyabb havat hozni,e kettõség megmaradása végett.

Aztán az is lehet hogy ennek a feltevésnek semmi köze ehhez,de számomra ezzel magyarázhatóa dolog.