Hát, igazából a kóser védekezési rendszer elég összetett. Egyrészt ugye szükség van alapból arra, hogy a közvetlen villámcsapás villámhárítón kerüljön levezetésre, vagyis ne folyhasson át közvetlenül a vezetékeken, berendezéseken, ne juthasson be a ház belsejébe.

Kellhet túlfeszültségvédelem a távközlési hálózatra és az energiahálózatra, de még így is kialakulhat egy indukciós hurok a házon belül (olyan, amilyet korábban írtam pl.), ezért kellhet a számítógép közvetlen táplálására is túlfeszültségvédelem.

Maga a védelem is összetett, a legmegfelelõbb a lépcsõs védelem, amelynek a tagjai a túlfeszültség-hullám különbözõ feszültségeinél lépnek mûködésbe: szikraköz, varisztor, dióda.

Árakat igazából nem tudok mondani, de valószínûsítem, hogy a legmegfelelõbb, legtökéletesebb védelem már csak akkor éri meg, ha elég nagy értékû berendezést védünk vele.

Szerintem arany középútnak megfelelnek a túlfeszültségvédelemmel ellátott szünetmentes áramforrások, amelyek a villámcsapások által okozott leggyakoribb probléma ellen tökéletes védelmet nyújtanak (nevezetesen elmaradnak a pillanatnyi áramszünetek, amelyek akkor lehetnek, ha távoli távvezetékekbe csap a villám pl.), és esetleg lehet olyan gyengébb elektromágneses impulzusokra is, bár ezt nem tudom most így számszerûsíteni.