A friss fáklya (GFS) nagyrészt megvan már, továbbra is a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy 2 hullámban érkezhet a lehűlés, szerdától még csak kisebb beszivárgásról lesz/lehet szó, mígnem mához egy hétre az addig kelet-nyugati tengelyű AC gyökeresen megváltoztatja alakját és előbb észak-déli, majd később északkelet-délnyugati tengelyűvé válik, ezzel legkésőbb november 18-a után immár akadálytalanul tódulhat be a lábas hideg térségünkbe. A minap Zivi hívta fel rá a figyelmemet, hogy ne elsősorban a T850 hPA, hanem a harmatpont-változást kell figyelni. A tendencia ezúttal egyértelmű: mind a T850 hPA értékek, mind a harmatpont fokozatosan 0 fok alá csökken, ez kiterjedt, egyelőre gyenge hajnali fagyokat, egyszámjegyű nappali csúcsokat jelent majd:
1) Harmatpont értékek Pozsony rácspontjára:
Link
2) T850 hPA értékek ugyanoda:
Link
3) Európa időjárási alaphelyzete 240 óra múlva: 
Link
Egyébként az ENS-átlag még nem száll látványosan 0 fok alá, mert a tagok kb 1/3-a még mindig az enyhe idő mellett tör lándzsát, mindennek ellenére a tendencia kezd egyértelművé válni a hideg irányába.
Zivi: ez elképesztő lenne! Hirtelen utánenéztem a meteociel-en, hogy nincs-e emögött a februárihoz hasonló SSW, ám a sztratoszféra T viszonyokban több száz óra távlatában sem találtam semmi rendellenességet.  Az AO-index sem kezd egyelőre látványos mélyrepülésbe, így nem tudom, mi okozhatna ekkora MASZFEJ-t? szomoru