Őszintén megmondom, én meg ezt az állítást nem nagyon értem. Illetve érteni vélem, és azt is, hogy valószínűleg elbeszélünk egymás mellett.
Azért gondolom, hogy valamennyire működhet az AO nyáron is, mert az alapmechanizmus, a hőkülönbség periodikus összegyűlése és kiegyenlítődése, és ennek makrocirkulációs megnyilvánulása, azaz a zonális és meridionális képek szintén periodikus váltakozása addig, míg van összegyűlő hődifferencia, működőképes kell legyen. Ez a légkörnek annyira alapvető fizikája, hogy sohasem "aludhat"  -szerintem.
Igaz, nyáron a hőkülönbség minimális, és lassan gyűlik össze, így a meridionalitásba fordulás ritkábban, szabálytalanabbul következik be, ill. a megfelelő makroképek sem olyan kifejezettek, mint a téli félévben. Azonkívül a polárfront is északabbra húzódik, a teknők emiatt sem nyúlnak olyan mélyre. Mindebből következik, hogy az AO index nyáron közel sem olyan erős indikátora a légkör alaphajlamának, mint télen. De hogy a fent írt működésből semmi se látsszon meg rajta, azt teljes tisztelettel, de képtelen vagyok elhinni.
A több hónapos görbék megfigyelésem szerint szinte mindig mutatnak periodicitást. Az aktuális görbéről pedig érdekes módon szinte ordít ez:

Link