Valóban, a 35, 35 plusz fokok nem nálunk készülnek. A mi nagyjából kontinentális klímankban kifejezett advektiv hatások nélkül lehet 25, 30 fokos maxi, de ennél lényegesen több nemigen. A sivatagi forróság és szárazság nálunk messziről, a Szaharabol jött vendég.
A meglepő az, hogy az utóbbi évtizedekben milyen gyakoriva vált nyáron a tartós, erős déli, delnyugati áramlás, ami felhuzta ránk a poklot a sivatagi homokkal egyetemben. 
Ennek, és csakis ennek volt köszönhető a sok hohullamos nyár, és nem a klimavaltozasnak. Legalábbis közvetlenül. Az idei nyár eddig eltelt része világosan mutatja ezt. Ha a barikus helyzet nem teszi lehetővé, hogy Észak Afrika felől érkezzen a levegő, nincs valamirevaló nyári hosegidoszak. Tartós meleg lehet,ahogy az ábra mutatja, de a mi normális melegunk.
A hetvenes, nyolcvanas évek nyarai épp azért voltak mérsékeltek, mert szinte hianyzott a sivatagi levegő bearamlasa. Akkor atlanti hidegfrontok váltakoztak anticiklonalis nyugodt időszakokkal ill. barikus mocsarakkal. Déli, délnyugati áramlás jobbára csak a hidegfrontok prefrontalis időszakában volt pár napig. A meleg áramlásra azelőtt rafutott a hf, mielőtt kínzó forróság állt volna elő. Idén azért más a verkli. Nem az időben érkező hidegfrontok mentenek meg a hosegtol, hanem az, hogy a tartós zonalis plusz nyomasgradiens miatt egyszeruen nem tud delies áramlás létrejönni.