Az átlagnál alacsonyabb hőmérsékletű nyárhoz elengedhetetlen a hűvös, nedves óceáni légtömegek gyakori beáramlása. Ezek nyomán  tartósabb borultság, alacsony napfénytartam, gyakori csapadék. Az ilyen időjárást atlanti félblokkok, tartós ény-i áramlás, gyakori ény-i hidegfrontok produkálják. Az ilyesmi hiánycikk már pár évtizede, ezért "ment ki a divatból" a hűvösebb fajta nyár. Főleg a meteorológiai nyár elején és végén (június és augusztus vége) a jeges-tengeri hűvös, viszonylag száraz levegő is játszhat. De ennek beáramlása nyáron mindig ritka, epizódszerű volt, ettől aligha lehet hűvös nyár.
A medárdi, atlanti irányítású hetek után a múltban gyakran előállt egy viszonylag stabil időjárású, inkább száraz, gyenge é-i áramlású, mérsékelten meleg nappalú, friss éjszakájú időszak július közepe táján. Talán ez hasonlít legjobban a "száraz hidegáramlásra", amit említettél.
Egyébként nyáron az ilyesféle légtömegek lennének nálunk normálisak, nem a roppant forró, sivatagi száraz algériai, marokkói levegő. duhos