Az a Jura üledék palás, agyagos jellegû üledék, ami felelõs lehet a korábbi (sokezer éves) csuszamlások könnyed megvalósításáért, viszont ezen jellege szintén nehézzé teszi a leendõ kitörési centrum felmérését, mivel nincsenek benne konkrét törések, lévén túl képlékeny hozzá.
(A Jón Frímann féle blogos csapat csupán abszolút amatõrökbõl áll, ne feledd, nincs _egy földtanos_ se köztük, ráadásnak minden spekulatív dolog, amit írnak, csak a rendelkezésükre álló nyilvános adatokból levont, felelõs döntési kényszert nélkülözõ dolog. Legyünk óvatosak azzal, hogy mit fogadunk el valósnak és mit csak lehetségesnek, annak ellenére is, hogy a hivatalos, hatósági jelentések ellentmondásosak és erõsen hiányosak az ember érdeklõdése és a helyi lakosság szempontjából is.)
Az El Hierro modellje alapján a sziget alatt sok kicsike korábbi magmacsomag felfelé törése okozta a korábbi kitöréseket, nincs nyoma nagy méretû, állandó magmatározónak. Az, hogy a mostani rengések nagyon mélyen vannak, szerintem nem utalhat jelen vagy közeli kitörésre semmiképpen. Ott van az a nyomorék Ramón Margalef, ha az nem vesz észre valamit a tengerfenéken, akkor semmi se. A hajó fedélzetén ott a ROV, amit nem tudom, hogy már lebocsátottak-e egyáltalán, de ettõl függetlenül képes a hajó mérni mindenfele vízkémiai változást, hõmérsékleti anomáliát, felszín alatti áramlásokat, topográfiát, stb. Az a kérdés csupán, hogy amit mért, azok az adatok hol vannak, olyan emberek kezébe kerültek-e, akik tudják helyesen értelmezni õket. Vannak megfelelõ tudású kutatók, kérdés, hogy az adatok náluk vannak-e, vagy nem...
Jon vulkanológiai ismeretei elsõdlegesen izlandiak, ahol nagyon más a helyzet, mint a Kanári térségben, ne feledd. Kezeljük fenntartásokkal szerintem, akkor is, ha kiderül késõbb, hogy nem mondott hülyeséget. Én még vagyok olyan bolond, hogy inkább a hivatalos kutatásoknak hiszek.