Az említett kitörések esélye eléggé elhanyagolható a belátható jövõben. Ebbõl a szempontból nem is talán a kitörés nagysága, hanem annak helye a kérdés, hisz számos veszélyes vulkán mellett van milliós nagyváros (Pl. Nápoly, ahol jóformán lesz*rja a városvezetés a hegyet...szóval nem az El Hierro-n esetleg érintett párszáz vagy legrosszabb esetben is párezer, hanem mintegy 1,5 millió ember életét teszi kockára egy felkészületlen vezetés.) A legnagyobb gond a szegény országokkal van, pl. a Tûzgyûrû ázsiai szakaszán, ill. valamennyire Közép-Amerikában (bár ott egyre inkább felkészültek, hiába a szegénység, pár súlyos tragédiából azért tanultak). Van az ún. Decade volcano lista: Link
Ezek azokat a vulkánokat jelentik, amik a helyi lakosság veszélyeztetésében "jelesek". Ezen kívül persze sok tucatnyi van még... A legproblémásabb az olyan vulkán, ami nem produkált ismert kitörést a történelmi idõkben - ilyen volt a Pinatubo, hisz senki se emlékezett a párszáz évvel korábbi kitörésére, nem volt félelemérzet az emberekben. De ilyen volt a kb. 9000 év után kitört Chaitén is Chilében. Ilyenek is vannak még! Ahol vannak obszervatóriumok, ott nincs nagy gond, mert azért nagyon jól elõre lehet jelezni, hogy várható egy kitörés. Persze nem napra pontosan, de normális igazgatás mellett elkerülhetõ a tragédia. Az is fontos, hogy hitelt adjanak a tudósok szavainak, bízzanak bennük az emberek! Nem csak a vezetés, hanem a lakosság is. Ezt el tudták érni a Pinatubonál, a Merapi tavalyi kitörésénél is pl.
A másik probléma a (bulvár)sajtó hozzáállása a kérdéshez, minden bolhából elõre elefántot csinálnak, elárasztják az embereket ijesztõ álhírekkel, így az emberek a valódi híreknek már nem fognak hinni... Mondhatnám, hogy Darwin dolgozik, ha valaki az álhírek csecsszopójaként pusztul el, de sajnos sokfelé egyszerûen nincsenek olyan iskolázottak az emberek, hogy különbséget tudjanak tenni az igazság és a hülyeség közt... Sajnos a világ arra halad, hogy egyre nehezebben tudja egy átlagember eldönteni, kinek-minek hihet...
Ezért is iszonyú fontos, hogy vannak olyan szakemberek, akik idõt nem sajnálva magánerõbõl, önszorgalomból tájékoztatnak közérthetõen, pontosan. Nekünk itt a Tûzhányó Blog, a világnak ott van Erik Klemetti blogja ( Link ) illetve más témákban is számos hasonló oldal létezik, ember legyen a talpán, aki képes számontartani mindet! Ezek az emberek pusztán a tudásba vetett hitük által dolgoznak azon, hogy valamelyest ellensúlya lehessen a munkájuk a sajtó firkálmányainak.

Visszatérve az eredeti kérdésedre: természetesen lesznek még az említettekhez hasonló méretû kitörések, ám azokkal ellentétben már sokkal felkészültebbek vagyunk, rendelkezünk számos mûszerrel, információval, már csak a felhasználásukon múlik, hogy tragédia lesz-e a következõ kitörés.