Úgy önmagában egy május 6-ai fagyos éjszakában nincs semmi rendkívüli, bár amennyiben egy -4-6 fokos érték is kikerekedik valahol valamelyik sík vagy völgyi állomáson, akkor azért az figyelemreméltó.
De!
Ha csak ezt az egy eseményt vesszük, akkor nem rendkívüli, viszont ha a 2000-es szegedi abszolút(?) csapadékminimum rekordot, a 2007-es abszolút(?) hõmérsékleti maximumrekordot, a kettõ között a 2003-as -27 fokot, aztán a 2010-es abszolút(?) csapadékrekordot vesszük, utána most meg 4 hónap alatt esett 60 mm, rendszeresen károkozó jégesõk vannak áprilisban, most szétfagy minden, elõtte egy hónapja 28 fok volt, szóval hullámvasútra hasonlít az egész, mégpedig meredek hullámhegyekkel és hullámvölgyekkel.
Azért nem lenne muszáj ennyire felmenni a hegyre meg le a pincébe, sokkal kiegyenlítettebb is lenne, nem lenne muszáj minden nyári frontnál jégesõtõl rettegni, vagy a hajnali-reggeli(!!) órákban rendszeresen jégesõre ébredni.
A klímánk a múlt évszázad második felében sokkal kiegyenlítettebb volt (köszönhetõen a stabilabb nyugati áramlásnak), akkor is voltak szélsõségek, csak epizódjelleggel.
Az utóbbi 10-15, lassan 20 év sokkal sûrûbben tûzdelt szélsõségekkel. Ez meg véleményem szerint a szokatlan gyakorisággal, szokatlan idõben és szokatlan helyen kialakuló feltûnõen erõs anticiklonok uralmának köszönhetõ. Ha végiggondoljuk ezeknek a blockingos helyzeteknek az áramlási viszonyait és azok következményeit, akkor logikus is, hogy merõben más idõjárási szituációkat produkálnak, mint a dinamikus, az elmúlt évszázad döntõ részét jellemzõ nyugati áramlás.
Szóval önmagában egy ilyen esemény nem lenne sok(k), de amikor ezek az események halmozottan fordulnak elõ, akkor az már rendkívüli(bb).
Rengeteg példám és információm gyûlt össze ezekrõl az utóbbi években, ezek alapján írom ezeket.
A tavaszi fagyokra visszatérve: valamikor belinkeltem egy tanulmányt, ahol az összegyûjtött adatok szerint az elmúlt 15-20 évben a tavaszi fagyok sokkal gyakoribbá váltak és erõsebbek is lettek. Én is végignéztem az adatokat, és valóban így van.