A dolgot az teszi érthetõvé, hogy "Eurázsiai-lemez" korántsem egységes tömb, a peremvidékei valójában kisebb-nagyobb lemeztöredékek mozaikjából állnak. A Kárpát-medence vulkanizmusát (és egyáltalán a medence kialakulását) az okozta, hogy az alattunk lévõ lemeztöredékek DNy-ról ÉK felé mozogtak, miközben az eredetileg tõlük ÉK-re meglévõ (õket az "õsi", masszív eurázsiai lemeztõl elválasztó) ún. Magura-óceán litoszférája az érkezõ kontinentális töredék alá bukott. Az alábukó lemez indította be a köpeny olvadását és a kontinentális kéreg kivékonyodását, ahonnan már egyenes az út a vulkanizmusig. Hogy az ilyen esetekbe szokásos andezit- és riolitvulkánokon kívül a bazalt is megjelenjen, ahhoz még egy, a klasszikus forró pontokéhoz hasonló, de önmagában gyengécskébb köpenybeli feláramlás hozzájárulása is kellett, ami az említett kéregkivékonyodásnak köszönhetõen gyengesége ellenére is bazaltlávát tudott a felszínre juttatni.

A szlovákiai vulkanikus területre ugyanez vonatkozik, hiszen az országhatár geológiailag semmit nem jelent, a túloldala éppúgy Kárpát-medence.

Ez a bizonyos szubdukció egyébként még nem teljesen lezárt történet, a Kárpátok DK-i kanyarja alatt még most is ott van egy alábukóban lévõ lemeztöredék - ez okozza arrafelé a rendszeres komoly földrengéseket (pl. 1977, Bukarest), és ennek köszönhetõ, hogy a Hargitában is vannak igen fiatal, pár tízezer éves vulkánok.