Ha bio, vagy csökkentett vegyszerezésű (maradjunk az utóbbinál) gyümölcsöket akarsz otthon termeszteni, első a fajta kiválasztása. Meggynél a "Csengődi csokros" monilija rezisztens fajta. Szőlőnél a direkttermő fajták (európai - amerikai fajok keresztezései, pl. Otelló) rezisztensek a peronoszpórával szemben. Az újabb nemesítésű rezisztens fajtákat nem ismerem, gyerekkoromban volt mániám a szőlő. Egyébként  a szőlő "bio"-nak minősített, ha bordói lén, kénen és olajon kívül mással nem permetezett. 

A csengődi ősi fajta, az otelló is régi, de vannak, lehetnek újak is. Őszivel nem vesződnék a helyedben. Kajsziból válassz valami késői fajtát, fagyállóbb és a virágzáskori melegebb idő miatt monilija is általában kevesebb kárt tesz benne. A legkorábbi cseresznye nem lesz kukacos: hamarabb érik, mint hogy a cseresznyelégy lárva kifejlődhetne.

Alma, körte, szilva túlélheti az elhanyagolást, de minőségre ne számíts. Amúgy elég siralmas látni, ha a termés 90 - 95 %-a érettlenül a fa alatt hever a kukacoktól, betegségektől ledobva. 

Szőlő, őszibarack metszés nélkül nem termeszthető. 

Minden gyümölcsfánál a korona-alakító metszés kötelező, később is javasolt legalább annyi karbantartó metszés, hogy a termés súlyától a fa ágai ne szakadjanak le. Rég nem hallottam már akkora marhaságot, hogy a metszés hiányát valaki pozitívumnak állítsa be.