A    szerves  anyag - égetésből származó  korom  hatásáról  az  energia-háztartásra, ajánlom  az  alábbi  cikket:
Wilcox EM (2012)  Direct  and semi-direct  radiative  forcing of  smoke  aerosols over  clouds.  Atmos.Chem. Phys. 12: 139-149.
Link
 
A szerzők a NASA A-train Satellite  adatainak  elemzésével,  vizsgálták  a füstből származó aeroszol  hatását a légkör sugárzási mérlegére.  Az aeroszol  energiát nyel el;  ha fényes felhő-háttérrel teszi, akkor  az albedót csökkenteni  fogja.  Ha „odalent”  a felhők szétoszlanak,  akkor  az  aeroszol  fényszórása az albedót már növelni fogja…
A füstből  származó,  sötét szén-szemcséket  tartalmazó aeroszolok  a szubtrópusi  vidékek fölött gyakorta megfigyelhetőek a  műholdképeken.  A szénszemcsék  az  elnyelt napenergia  hatására  fölmelegednek,   ezért ha  a felhőréteggel  azonos  magasságban helyezkednek  el,  akkor a  keveredés  a felhőborítást  csökkenti:  a relatív páratartalom  a  fölmelegedett  rétegben  csökken, a párolgás  jut túlsúlyba  és a felhők szétoszlanak.  Ilyenkor  pozitív  semidirect forcing  hatás jön  létre: a  felszín  albedója csökken,  és a  beérkező napenergia  mennyisége megnő.
 
 
Abban az esetben,  ha  a füst  a  perzisztens felhőréteg  fölött,  elkülönülve  helyezkedik el,  a  felhőréteg megerősödik:  a jelenség kettéválik.  A koromréteg  a 700 hPa légrétegben  helyezkedik el,  itt  1°K melegedést idéz elő.  Alatta a felhők  fényesebbek lesznek, több vizet tartalmaznak,  és a felhők  fölső határrétege alacsonyabb,  mint a füsttel  nem borított felhőké: kb. 250 m  szintkülönbség van  az aerosol- és a felhőréteg között.
A passzív UV érzékelési tartományban, a pozitív direct  radiative  forcing értéke  9,2±6,6  W/m2  -jelzi,  hogy  a fényes felhőréteg fölött,  energia - elnyelő  koromréteg helyezkedik el. 
A negatív,  semidirect  radiative forcing  értéke -5,9 ±3,5  W/m2 ;  abból  adódik, hogy a  koromréteg alatti  kifényesedett felhőrétegben  16,3 ± 7,7g/m2  víznek megfelelő  (cloud liquid water path)  gazdagodás megy végbe.  Ez a jelenség  a direct forcing  értékének  >60% -át kompenzálja.
 
A szerzők részletezik a  felhők víztartalmából, napszaki változásokból, erősen/kevésbé felhős területekből  eredő változásokat, és az aeroszol alatt elhelyezkedő légréteg  hatását a felhőkre.
 
Az Atlanti-óceán szubtrópusi  területein  az erdők égetése,  regionális területi/szezonális átlagban 1,0 ±0,7 Watt/m2 direct,   -0,7 ±0,4W/m2  semidirect  forcing hatást hoz létre a déli félteke téli időszakában,  eredőjük  0,3 W/m2.