Na akkor a fordítás, bocs az elütésekért és a nem éppen magyaros mondatszerkezetekért, gyors és nem minõségi munka volt.

Plutóniumot találtak a talajban

5 helyen a F. erõmûnél plutóniumot találtak a talajban, jelentette a Tepco hétfõn.
Az erõmûrendszer operátora szerint valószínûleg a fûtõanyagból származik. Meg kell jegyezni ugyanakkor, hogy a mennyiség nem jelent veszélyt az emberi egészségre, de a monitorozást fokozzák az erõmû környezetében.
Eközben a 2. reaktor közelében lévõ árokban 1000 mSv (1Sv)/h erõsségû sugárzást mértek, a sugárszennyezett víz valószínû a reaktormagból származik, ahol a fûtõanyagrudak részben megolvadtak.
A NISA szerint azt várják,hogy a Tepco kipumpálja az erõsen sugárzó vizet a 2-es turbinatermének alagsorából, ami valószínû kapcsolatban van az árokkal.
Vasárnap vették észre az ároknak lévõ víz erõs sugárzását, ezalatt a levegõ az árok mellett csak 100-300 mSv /h sugárzási értéken maradt.
Az 1000mSv/h sugárzástól az ember fehérvérsejtszáma csökken már 30 perc alatt, s az emberek fele 30 nap alatt meghal, ha 4 órán át ekkora sugárzásnak van kitéve. (Vagyis egy ember 4 Sv sugárzástól 30 napon belül 50% eséllyel meghal)
Az 1-es reaktorépület melletti árok felszíne felett 0,4mSv/h sugárzást mértek, de nem tudtak a 3-as r. mellettinél mérni, mert valami rom útban van, és nem férnek hozzá.
A két árok a tengertõl 55 és 70 méterre vannak, de továbbra sem tudják, hogy minként jutott a tengerbe a sugárzó víz, azonban gyanítják, hogy ezekbõl az árkokból…
A kormány atombiztonsági bizottságának elnöke igen aggasztónak nevezte, hogy a magas sugárzást ezekben az árkokban találták, s ezek a Tepco sugárzás szempontjából ellenõrzött területén kívül esnek. Azt is valószínûsítette, hogy a 2-es fûtõanyagrúdjai, amelyek ideiglenesen biztosan érintkezhettek a levegõvel, erõsen károsodtak.
„Szigorúan ellenõrizni kell, hogy az erõmûbõl ne juthasson ki a víz” mondta a Tepco alelnöke. Egyúttal azt is mondta, hogy nem tartanak vissza semmilyen információt a nyilvánosságtól.
Folytatják az erõsen sugárzó víz reaktorépületekbõl való eltávolítását – a turbinatermekben lévõ berendezések elegendõek a reaktorok lehûtéséhez.
Az atombiztonság bizottság szerint az erõsen sugárzó víz egyenesen a reaktortartályból szivárgott, így annak az nõtt esélye, hogy az épületek alagsorában összegyûlve onnan a tengerbe juthatott.
A Tepco szóvivje tagadta, h a 2-es reaktor tartályán repedés vagy lyuk lenne, semmilyen adat nem támaszt alá ilyesmit. Valószínûbb, h valami csõbõl vagy szelepbõl jutott ki a víz. Azt is mondta, h meg kell találni azt az egyensúlyi állapotot, amikor még elegendõ a reaktorok hûtésére a víz, s már nem folyik ki a turbinatermi alagsorokba és az árkokba. Felteszi, hogy attól jutott ki a víz, hoyg túl sokat pumpáltak be a reaktorokba és a pihimedencékbe.
Vasárnap óta 3 pumpával egy tartályba próbálják kiszivattyúzni a tócsák vizét az 1-ea reaktor turbinatermének alagsorából, ám ha ez meg is lezs, még 3 épület marad hasonló munkára, és még a tartályban való elhelyezés is problémás lehet. Viszont ez szükséges ahhoz, hogy a melósok ne álljanak erõsen sugárzó vízben.