Globális jelenségek
Amikor nálunk trópusi klíma volt, akkor kicsit máshol is voltunk a Föld felületén - félmilliárd éve pl. még a déli féltekén voltunk, ekkor még tenger alatt, ahogy a karbon idõszakban is, még az Egyenlítõ környékén, s csak kis terület volt szárazulat, itt találtak a karbonra jellemzõ buja növényzetbõl fennamradt fosszíliákat. A perm idején sivatagos-félsivatagos régióba kerültünk, északabbra sodródva, innen származik a balaton-felvidéki vörös hommokõ, illetve pár szárazságtûrõ növény maradványa. A jura idõszakban volt olyan klíma, megjegyzem, ekkor az egész Földön, amiben egyenletes, kellemes hõmérsékleti viszonyok uralkodtak, csapadékban sem volt hiány. Ennek azonban elsõsorban geológiai oka van, mivel akkoriban a földrészek egy bazi nagy (késõbb kettéváló) szuperkontinensként összeállva tengették életüket... Ekkor egyáltalán nem volt pl. jégsapka a sarkokon. A mecseki kõszén ekkor (kb 190 millió éve) képzõdött, helyileg valahol azon a szélességen, ahol most Szicília van. Eztán az eocénban volt még kellemes szubtrópusi klíma (a bauxitjaink ekkor képzõdtek), majd a miocénban volt még ilyen idõ, egészen ezelõtt 2,5 millió évig, ezekben az idõszakokban is tudni kell, hogy gyakran volt tenger, beltenger, szigettenger hazánk területén. Pusztán a jégkortól lett teljesen szárazföld Magyarország területe. Láthatod tehát, hogy egyáltalán nem lehet összehasonlítani a korábbi kedvezõ klímát egy esetleges mostani felmelegedés következményeivel.
A kontinensek jelenlegi elhelyezkedése egyáltalán nem kedvez egy globálisan kellemes klímának... Kár tehát abban bízni, hogy volt már, miért ne lehetne megint kellemes.
A kontinensek jelenlegi elhelyezkedése egyáltalán nem kedvez egy globálisan kellemes klímának... Kár tehát abban bízni, hogy volt már, miért ne lehetne megint kellemes.