Hát ez függ attól, hogy milyen károsodás érte a DNS-t és hogy hol...
pl: Az ionizáló sugárzás hatása lehet közvetlen vagy közvetett: közvetlen mikor pl. a DNS molekula egyes kémiai kötései felszakadnak.
Illetve az a közvetett hatás is jelentkezhet, mikor a sejtben lévõ víz ionizálódik a sugárzás hatására, és ezek a gyökök lépnek reakcióba a DNS molekulával.
Tehát keletkezhet kromoszómatörések, báziscsere, bázis kiesése (deléció) stb.
De a sejtekben gyakran keletkeznek "hibák" és emiatt, ezek kijavítására rendelkezésre állnak különbözõ javító mechanizmusok, amik a kisebb hibákat ki tudják javítani.
Persze a kisebb hibákat, mégegyszer hangsúlyoznám...
Például ha a hiba egy olyan szakaszon következik be ahol egy fehérje kódja van, akkor lesz egy hibás fehérjetermékünk, így egy folyamat esetlegesen nem mûködik a sejtben.
De azt tudni kell, hogy a DNS viszonylag kis része vesz részt közvetlen fehérjék szintézisében. Ha mondjuk a DNS azon részén történnek öröklõdõ változások /mutációk/ amelyek a sejtciklus szabályozásában vesznek részt, és olyan típusú változások keletkeznek, akkor rákos sejtté fajulhat el az a sejt...
Tehát a lehetõségek: elpusztul a sejt, hibák kijavítódnak, olyan helyen lesz a hiba ami nem sok vizet zavar, hiba a fehérjeszintézisben/esetlegesen nem tudja ellátni a sejt a feladatát/ rákos elfajulás...
Így nagyon röviden és pongyolán ennyi jutott eszembe a témával kapcsolatban.