Kiváló összefoglaló. Én ennyire nem akartam belemenni, reméltem, hogy enélkül is átmegy, de látom már, hogy fogósabb ez annál.

Az elején mégegyszer a kifogásolt állítás nem szószerint: egy tó felszínén korábban keletkezõ jégréteg besugárzástól mentes körülmények között, -2 fokos léghõmérséklet és magas páratartalom mellett elolvad.

Innentõl kezdve egyszerûsödik is a dolgunk, merthogy adott egy állapot, ami az állításnak megfelelõen egyféleképpen szûnhet meg; ha valahonnan hõ érkezik. A másik egyszerüsítés, hogy nincs besugárzás sem ("reggelre felolvadt" - tehát éjszaka). Akkor már csak azt kell megvizsgálnunk, hogy a hõvezetéssel (mert a jégréteg miatt - ahogy te is írtad - az átkeveredés gyk. nulla) elég hõ áramlik-e a felszíni jégrétegbe, hogy a -2 fokos léghõmérséklet és a nem kedés olvadáshõ ellenére az elolvadjon.

Tényleg nem akarok a teljesen mélyen belemenni (meg ugye többen itt inkább a 360 órás GFS linkeket szívesebben nézegetik), de ha a legalapabb esetet veszem, akkor hõvezetéssel ~1 nap alatt tudna elolvadni egy 1 centiméter vastag jégréteg. És akkor itt az egyszerûség kedvéért tényleg nem vettem bele, hogy közben azért a ebbõl nem az összes kerül majd a jégbe, a víz is hûl és eközben a jég is (köszönhetõen a sokkal jobb hõvezetésének) azonnal a fagyos légkör felé továbbítja az alulról kapott hõt. Igaz, a levegõ jó szigetelõ, de már a néhány cm/s-os légmozgás is elszállítja a határrétegbõl. Tehát 1 napnál inkább nem kevéssel több.

Egyetlen extrém esetet tudok elképzelni, amikor ez néhány óra alatt lezajlik ez éjszaka. Ha napokig éjjel-nappal 4 fok körül van a hõmérséklet, kisugárzás alig, és még elõtte egy kis átkeveredés is van. Az egész víztest kb 4 fokos, rétegzetlen, ami ilyenkor elég ritka, lévén hogy a kis hõingásû idõjárás nem az átkeveredést segítõ szeleirõl híres. Jön egy hidegbetörés, majd kiderül és kb a mostanihoz hasonló kisugárzás van. Ekkor olyan gyogysan hûl a felsõ réteg, hogy a hõvezetés nem tud lépést tartani a hõelvonással, és befagy, azonban közvetlenül a jég alatt olyan nagy a gradiens, hogy a kisugárzás csökkenésével a hajnali órákban már ismét a hõáramlás kerül túlsúlyba és szépen el is fogy a jég reggelre. Mindenki döntse el maga, hogy ez mennyire lehet gyakori, illetve milyen gyakran lehet ezt megfigyelni.

Mivel a csaholó padawanokkal semmi kedven vitázni (nem rád gondolok), ezért én itt le is zártam.

Jöhetnek a CFS-ek!

(Bocs a széttagolásért, közben az asszonynak össze is kellett raknom e fürdõszoba-szekrényt laza )