Valóban, ez a probléma fennáll. Az éghajlati osztálytól kellene állásfoglalást kérni, talán õk tudnak valamit mondani, de félek, nem olyan egyszerû ez a dolog.

A napi, havi, éves közepek korrekciójára ugyebár már az idõk legelejétõl gondoltak, mindig is próbálták a 24 órás, valódi értékeket megközelíteni különbözõ eljárásokkal, a 3, 4, 8 stb. adatos mérésekbõl.
Na már most az éghajlati feldolgozások többsége ezzel meg is elégszik, a napi szélsõértékekre már nem jut ekkora figyelem.

Kétségtelen, százvalahány évnyi mérési adatsor után nem lehet csak úgy átállni a 00-00 közötti intervallumra. Nem is a sokéves napi átlagokkal lenne gond, hanem ahogy írtad is, a küszöbnapokkal. Könnyen belátható, hogy igen nagy eltérést okoz a fagyos, zord, téli napok számában a 18-18 és a 00-00 közötti kétféle mérési módszer éppúgy, mint nyáron a nyári, hõség, forró napok számában. Sõt tovább megyek, még csak nem is kell a 00-00-s idõszakot vennünk, hanem elég a század elsõ felében szokásos 21-21 LT közötti módszerrel összehasonlítanunk a mostani 18-18 UTC-s intervallumot: már ebben az 1-2 órában is jelentõs eltérések adódhatnak.
A régebbi adatok átalakítására pedig egész egyszerûen nincs mód, hiszen nem állnak rendelkezésre megfelelõ viszonyítási pontok. A legtöbb helyen ugyanis csak napi 3 alkalommal történt leolvasás a század közepéig, és termográf sem állt rendelkezésre, tehát 2015-ben képtelenség megmondani, hogy pl. 1910-ben egy adott napon, ezen és ezen a településen hogyan alakult a hõmérséklet este 21 és 00 óra között.

Úgyhogy én, az adatsorok homogenitása, összehasonlíthatósága végett, mindenképpen maradnék a régi intervallumoknál - holott nem az igazi ez így, de jobbat sajnos egyelõre nem találtak ki.