Nem én tehetek róla, hanem az idõjárás. Annyi az ellentmondó momentum az ezelõtti pár hét és az elmúlt néhány hónap idõjárásában, hogy nehezen tudok véleményt formálni a jövõt illetõen.
Ha mindenáron nyilatkoznom kell, én most egy enyhébb (de nem feltétlenül nagyon enyhe) verzió mellett teszem le a voksot a decembert (és talán a tél elsõ felét) illetõen, a második felérõl talán a Természetfelelõs se tudna még semmit mondani. Ezt állítom annak ellenére, hogy nagyon valószínûnek tartok egy blocking-idõszakot december közepe után valamikor, bizonytalan mértékû lehûléssel, és még bizonytalanabb csapadék-viszonyokkal.
Azt tudni kell, hogy majdnem minden zonális helyzet fennállása alatt "érik" (ti. a blokkra)
Egyáltalán nem egyforma egy blokkba fordulás valószínûsége most, és, mondjuk, 10 nap múlva. Most gyakorlatilag a nullával egyenlõ, dec. 10-e körül már sokkal nagyobb lesz. És ha a hónap közepén, valamivel az után beáll a meridionalitás, már sokkal nehezebben "fújja el a nyugati szél", mint ezt a katalin-napi próbálkozást. Azonban a hónap elsõ dekádja, úgy néz ki, annyi pozitív hõanomáliát gyûjt össze, hogy az átlag körüli zárás is kétséges, átlag alatti pedig nem valószínû.
És -sajnos- azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy vannak "beteges" cirkulációs idõszakok, mikor a folyamatok nem a jól megszokott utakon haladnak. Például 2013 decemberében a zonalitást kirobbanthatatlan elõoldali felállás követte: még enyhébb idõ jött lehûlés helyett. Reméljük, idén nem lesz ilyen õrült a cirkuláció.