Nem értettem az okát, hogy a szumátrai rengés majd cunami mért pusztított Indiában,Afrikában is, most viszont semmi komoly nem történt Japánon túl. A cikk magyarázata hihetõnek tûnik: a hullám annál erõsebb, minél vastagabb víztömeg alatt pattant ki a rengés.Ha a szumátrai mondjuk 3,4 km vizet lengetett meg, ez meg 1 km-est, akkor érthetõ, hogy többszörös távolságban is pusztított. Ehhez jön a parti vizek sekély vagy mélyebb mivolta. Ott tehát kisebb a cunami (vulkáni szigetívek), ahol nincs sekély part menti talapzat.
Más dolgok viszont sántítanak szerintem a cikkben: mi az, hogy a tudósokat meg a japánokat meglepte, hogy ekkora rengés történhetett, ezt korábban kizárták állítólag. Egyáltalán nem értem, hogy a Pacifikum állandóan rengõ szegélyén bárhol is valaki biztosra mehet, hogy nem lehet 9 körüli rengés. Ugyanakkor kicsit meglep, hogy alig 6 év múlva ismét 9-es sekélyfészkû rengés és szupercunami lépett fel a bolygón. Mint laikus úgy gondoltam, hogy ilyesmi akár évtizedekig nem fog ismétlõdni. Sajnos lehet,hogy az állítólag ilyesmire leginkább felkészült japánok is így gondolkodtak ? Ahelyett, hogy a veszélyzónákban az elmúlt 6 évben tettek volna valamit a tragédia ismétlõdése ellen, alighanem mindenki hátradõlt, hogy egy darabig úgysem lesz ilyesmi,amúgy is vannak méteres parti falaink. Ugyanakkor ellent mond ennek az, hogy évente több cunamiriadót adtak ki a hírek szerint 6-7-es erõsségû rengések alkalmával világszerte.Mivel komoly cunami a több tucat riadó után sem volt, talán devalválódott az egész. Bár õszintén fogalmam sincs (elnézést,ha a hozzászólások ezrei közt már kitértetek erre is), hogy a gyakorlatban mit jelent a cunamiriadó (én szirénákra számítanék, melyek az alvó embert is kiugrasztják az ágyból és olyan magaslati helyekre tódulást várnék, ami minimum 20 m-rel a tenger szintjénél magasabban van) Sajnos ha percek alatt megérkezik a cunami (itt úgy olvasom negyed óra sem kellett), akkor sok esély nincs a menekülésre.Ha valaki(dugó nélkül) autóval vág neki,akkor sincs esélye, hisz 100 km/h-ra saccolom a cunami sebességét a szárazföldön a felvételek alapján.Valójában erõs,betonalapú toronyépületek (esetleg ha vannak magaslatok is megfelelnek)kellenének kb. minden 1 km-es körzetben,melynek magassága legalább 25 m és ki kéne a lakosságnak jelölni azokat a határokat, ahonnan az emberek a megadott helyre kell hogy meneküljenek.
Máig sem értem, hogy a jóval 8 alatti rengések esetén, melyek 100-szorta kisebb energiájúak a 9 körülieknél, miért adogatják ki a cunamiriadókat...?