Érdekes játszma lesz ez a modellek között. GFS és GEM a zonalitás végét látja 144 órától, amennyiben ettõl kezdve fokozatosan "kettévágja" a nyugati légpályát. Az azori és a grönlandi AC összekapcsolódik, ezáltal az északi alacsony nyomású mezõ egy nyugati és egy keleti részre esik szét. A keleti ciklon-tag hátoldalán (vagy ha úgy tetszik, az atlanti gerinc elõoldalán) pedig megindul felénk a sarki levegõ. A zonalitás meridionalitásba fordulásának legklasszikusabb módja ez, és mivel kezdetei nincsenek is olyan messze, elég valószínû forgatókönyvnek látszik.
Csak egy apró probléma van -ahogy már többen is említették- hogy ECMWF "hallani sem akar" semmi ilyesmirõl -önfeledten zónázik tovább. És a szintén 144 óráig ellátó UKMO sem.

Egy magasnyomású, hidegpárnás, száraz-fagyos Mikulás egyébként a legkevésbé sem menne meglepetés-számba. December eleje kismilliószor volt ilyen, sokkal gyakrabban, mint havas, igazi zimankós. A tél második felérõl most még tilos beszélni, és az elsõ felérõl is csaknem az. Nekem mégis az a véleményem, hogy december, bár mélyen átlag alatti hõmérsékletû igen valószínûen nem lesz, de kifejezetten enyhe sem -bármit állít a ZAMG.