Valóban: mindvégig zonalitás a komolyan vehetõ (kb. 200 órás) intervallumon belül. A légkör most úgy látszik, tudja, mi "illik neki": az októberi meridionális kép és a napokban "ránk kenõdött" 1040 hepás ciklusvégi AC után most "zónázik"
Ebbõl persze elõbb vagy utóbb hidegleszakadás lesz -most úgy tûnik, inkább utóbb. Zonalitásban mindig érdemes észak felé pislogni, épül-e föl ott hidegdepó. Ez ugyanis a leszakadás felé tolja a dolgokat. De persze egy z-m fordulatnak nyilván sok más összetevõje is van. Mindenesetre nem lepõdnék meg, ha -mint ahogy gyakran szokott- Katalin táján jönne meg az idei tél elsõ bepróbálkozása.
Addig viszont jobbára anticiklonális hatások uralkodnak térségünkben, északról idõnként közelítõ gyors áramlási zónákkal, légnyomás-csökkenéssel. Ettõl a megközelítéstõl, és a Kárpát-medencében kialakuló hidegpárna erejétõl függ majd a következõ napok idõjárása, amit én roppant bizonytalannak látok. Nagyon nem lennék meglepve, ha épp most állna be a köd azokon a helyeken (nyugaton) is, ahol eddig nem volt. Térségünkben nagy területen nincs izobár, a nyomásgradiens 0, ezért megáll majd a délkeleti szél, ami nyugat ködmentességét eddig biztosította. Ha pedig kialakul a hidegpárna, még a jövõ hét eleji "északi legyintés" sem biztos, hogy ki tudja pucolni innét. Viszont ha igen, úgy az északnyugati fõnös területeken (Alpokalja, Kisalföld nyugati része) tényleg meglehet a 20 fok.