A belvízhelyzethez és az esõt sokallók aggodalmaihoz hadd kapcsolódjam. Mégpedig egy tartamkísérlet referálásval, amelyet 22 éven át Illinois-ban végeztek el. A szerzõk a Rodale Institute munkatársai, az ottani 1000 mm éves (veget. idõben átlag 500 mm) csapadék mellett, öntéstalajon vizsgálták a nagyüzemi, illetve az organikus gazdálkodás hozamait gabonatermesztésre, illetve, az ottani üzemanyag árak mellett a gazdasági mérleget. 20%-os gazdasági elõnyt hoztak ki - és nem az üzemanyagon spórolták meg! - az organikus javára, elsõsorban szélsõséges csapadékviszonyok (drought =220 mm az 500 helyett veget. idõben...) mellett. A talaj jobb víztartó képességére vezetik vissza a sokkal kiegyenlítettebb terméseredményeket, kiszámítható gazdálkodást, kevesebb belvíz és aszálykárt - azonos fekvésû, jól kiválasztott parcellákról beszélünk, de ahol a talaj szervesanyag tartalma felépült az organikus mûvelés hatására, és élõ, jól mûködõ fajgazdag rhizoszféra segített a stressz túlélésében a növénynek! - így aztán a termõtalajnak víztartó kapacitása is volt, nem mint valami szalonnává szántott, porrá fagyasztott, összeomlasztott sziknek!

Ha Illinois-ban megéri, el kellene itthon is gondolkodnunk egy rhizoszféra barát mûvelési módon... ahol a talaj humusztartalma arra is elég, hogy vizet tároljon...

Két hétig nem esik: aszály!! hol az öntözõrendszer?! Két hétig esik: megfúlunk a belvízben!!! Porban-sárban a gép is nehezen jár...

A cikket linkelni engedély kellene, de aki rámír, emailben szívesen elküldöm. Pályázati jelentés is van hozzá.
A címe:
Pimentel D, HepperlyP, Hanson J, Douds D, Seidel R.:
Environmental, Energetic and Economic Comparisons of Organic and Conventional Farming Systems, BioScience (2005. July) 55(7): 573-582.

De hogy hazai irodalmat is említsek, 1950 körül A talaj sekély mûvelése címmel jelent meg egy igen elgondolkodtató kis kötet...Bocsássatok meg, nagy nevû szerzõ, és nem jut eszembe. Már õ is a "baktériumnyál" szerepérõl írt a talaj vízgazdálkodása kapcsán.

Mert a baktériumok tartják életben, és teszik lakhatóvá, a Földet.