Sokan nem értik ezt a DAI-t... szomoru Pedig nem olyan nagy ördöngösség, és nagyon hasznos.
Szerény véleményem szerint az észak-atlanti szeptemberi nyomásanomália és a szibériai hófedettség így függ össze: az alap a jet jellege -mennyire gyors, dinamikus a hemiszférikus nyugati áramlás. Ha túlontúl gyors, nehezen tud behullámozni, blocking kialakulni. "Nagy" zonális idõszakokban, években a DAI nem mûködik, ahogy lász statisztikailag meg is mutatta.
Ha lassú a jet, behullámozhat, fõképp, ha terjedelmes hidegmagok is jelen vannak (nagy hõkontraszt, jelentõs baroklin instabilitás, stabil örvényesedés)
Ha mindez adott, úgy jól, ütemesen mûködik a "Namias-óra", azaz a zonális és meridionális idõszakok periodikus váltakozása. A Namis-ciklus 4-6 hetes periodus-idejének köszönhetõ szerintem a szeptemberi blokk decemberi visszatérte. Bár Hari azt írta, a Namias-ciklusnak szerepe lehet, de véleménye szerint mégsem ez a DAI lényege. Csuda tudja...mindenesetre jól beleillik a képbe a ciklus.
A szibériai hófelhalmozódásnak, és az ennek következtében kialakuló, lassan nyugat felé expandáló hidegtömegnek itt kezdõdik a szerepe. Ha ez jelentõs, akkor egyrészt szabályosabbá, kifejezettebbé teszi a Namias-ciklust. Könnyebben alakulnak ki blocking-idõszakok az eurázsiai térségben. Valami hatása a szeptemberi atlanti blokkra is lehet, mert Hari azt írta, hogy van némi halvény korreláció a DAI nyomásos és havas eleme között.
Másrészt, ha már megvan a jó helyen felállt blokk, az északkeleti áramlás fölénk hozhatja az "orosz" hidegmag rendkívül fagyos levegõjét. De ez természetesen csak jelentékeny blokk- hajlam mellett lehetséges, ami teljes hemiszférikus jellegzetesség. Ezért lenne gyenge az összefüggés a DAI két eleme között.