"Az egyetlen változás, ami talán tényleg tapasztalható (legalábbis nekem eléggé feltûnt) a tartósan nyugodt, száraz, csendes AC- centrum uralta idõjárási helyzetek számának csökkenése."

Másnak is feltûnt (ha jól emlékszem, Floo is megemlítette) Szerintem is észrevehetõ változás van ebben. Pár évtizede még nem volt ritka, hogy fölöttünk elhelyezkedõ anticiklonokban akár hetekig szünetelt minden távolhatás, légtömeg-advekció. Felhõ alig volt, legfeljebb idõnként cirruszok. Egy hétig, tíz napig csupán gyenge, változó irányú szelek fújtak. Õsz második felében, télen anticiklon-centrum közeli helyzetekben pár nap alatt beködöltünk, kialakult a hidegpárna akkor is (sõt akkor leginkább), ha a magasban kifejezetten enyhe levegõ helyezkedett el fölöttünk.
Mostanában viszont az a helyzet, hogy képtelen tartósan lenyugodni a légkör. A távolhatásoktól mentes idõszak 1-2 napig ha tart. Északias légmozgások után mindjárt következnek a déliesek. Ennek az állapotnak többirányú következményei vannak. Egyrészt nem tudnak tartósan kiadós éjszaka lehûlések kialakulni -ez fõleg a téli félév hõmérsékleti viszonyait befolyásolja, a téli hónapok átlaghõmérsékleteit fölfelé tolja. Másrészt nincs hosszasabban ködös idõ, legalábbis mifelénk. Régebben nem volt ritka heteken keresztül a "csendes, párás, sokfelé tartósan ködös idõ szitálással, ónos szitálással"
Mostanában itt a Kisalföldön azokban a makrohelyzetekben, mikor anno köd szokott lenni, ködfelhõs idõ van rendszerint. Talán azért, mert a magasban mindig marad egy kis nedvesség-advekció.
Érdekes módon nyáron is hasonló eltolódásnak vagyunk tanúi. Pár évtizede a nyár második felének napos, meleg idõjárását általában távolhatások nélküli anticiklonális felállás hozta. Ezekben a hetekben változó irányú szelek voltak, vagy legfeljebb gyenge, keleties légmozgás. A fölöttünk tartózkodó szárazföldi levegõben a huzamos napsütés hatására 27-32, 28-33 fokos maximumok szoktak kialakulni. Mostanában az a gyakori, hogy az ilyen, "szárazföldi meleg" idõszak pár napig húzza csak, azután a délire forduló, megerõsödõ légmozgás szubtrópusi forró levegõt hoz, és jönnek a 32-37, 33-38, 34-39 fokos maxik.
Természetesen a fentiek együttesen sem jelentenek klímaváltozást. Az idõjárásban vannak ilyen, több évre kiterjedõ "stíluskorszakok", melyek, ahogy jöttek, úgy el is múlnak.
Feltehetõ, hogy most is effélérõl van szó.