Ha már a civilizációnál tartunk, érdemes végigkövetni, hogy milyen helyzetek hozták ki a legtöbbet az emberbõl a történelem során, és milyen éghajlati viszonyok hogyan befolyásolták a vezetõ szerepben lévõ országok helyét.
-> Élelmiszertermeléshez optimális éghajlat alatt tudott a kultúra elõrelépni
--> Éghajlati változások esetén átrendezõdtek a határok, erõviszonyok
---> Az önnön készleteit felélõ társadalmak elsatnyultak és átadták a helyüket
Mivel azért annyit nem változott a világ, ez szerintem a késõbbiek során is így marad. Jelenleg nem a kaja a lényeg a nyugati típusú civilizációkban, hanem a pénz, annak rokonai és üzletfelei. Azonban az erõforrások kimerítésével a pénzvilág fogja a legnagyobbat bukni is...
A jövõnk szempontjából az a kérdéses még, hogy azok a területek, ahol lehet majd ennivalót termelni normális körülmények közt, vajon milyen uralom alatt lesznek? Hasonlóképp fog-e mûködni az élelmiszer elosztása, mint ma az olajé? Az erõforrások kiapadása, területi átrendezõdése mennyire fog kedvezni a diktatúrák kialakulásának, a jelen szövetségi rendszerek felbomlásának? Én speciel nem tudom elképzelni, hogy az EU túlélne egy drasztikus átrendezõdést, ami várható. (Már csak azért sem, mert párszáz éve ahová a magyarok belépnek, az vagy vesztes lesz, vagy felbomlik...)
Meglehetõsen komolyan hiszek abban, hogy lesz egy idõszak, nem is olyan távoli jövõben, amikor bizony hasonlóképp fog élni az emberiség, mint az 1984-ben, akármennyire is tûnik az negatív utópiának.