Nekem és észak-dunántúli barátaimnak, akiknek nem adatott meg, hogy hóesésben gyönyörködjünk és örömmel számoljunk be a gyarapodó centiméterekbõl, nem maradt más, mint az okok elemzése.
Tegnap már írtam arról, hogy a délkeleti havazást a magyar klíma egyik alapjellegzetességének tartom. Olyan gyakorisággal fordult elõ ez a jelenség az utóbbi 20 évben, hogy mást nem gondolhatok róla. Lényegesen többször fordul elõ, mint az országos hóesés, ráadásul mindig a mostanival megegyezõ, vagy nagyon hasonló területi eloszlásban.(A Nagyatád-Záhony tengely nagyjából korrekt)
Mélyebb makrocirkulációs oknak kell lennie emögött. Valaki írta, hogy északnyugatnak a meredeken (tehát nyugaton) felkanyarodó medi volna jó. Miért ritka az ilyen ciklonpálya? Véleményem szerint az Alpok közelsége miatt! Az Alpok hegylánca nagy idõjárás-módosító tényezõ Európa közepén. Tíz-valahány klasszikus ciklonpálya van Európában, az Alpokat egyik sem érinti. Valahol itt lehet a délkeleti havazás "kutyája" elásva: a medik pályája messze elkerüli az Alpok keleti nyúlványait, és inkább azoktól keletre, a medence közepén húzódik délnyugatról északkelet felé.