Sajnos kaptam megint a fejemre eleget, minden voltam már itt csak épelméjû nem, már eltiltottak innen politizálás, szakmaiatlanság meg hamis adatközlések miatt, de a kérdéseimre csak részben jött válasz. Ahogy írod kutatod a hórétegmérést ill. adatokat és sok hasznos infót közöltél. Bár sokan gúnyolódnak rajtam, de végre a rinyahegyek közé így kikényszerítettem egy szakmai bennfentes hozzászólását (múltkor talán Zivipötty válaszából is nem csak én tanulhattam a hóintenzitás meghatározásához stb.) Nekem az ilyesmi hiányzik innen, hogy aki valamiben különb a többinél, az ossza meg az amatõrökkel, bár ezt azért elismerem gyakran megteszitek páran (és nem csak engem gyaláztok) és köszönet érte!
Tehát azt nem értem még mindig, hogyha tudjuk, hogy a hócsapadék és rétegmérés hibás, akkor mi van ? Szemet húnyunk és készítjük a tanulmányokat, hogy egyre kevesebb hó esik nálunk ? (szerintem ez nem így van saját méréseim szerint)
Másrészt az jutott eszembe, hogy régen is mérték a havat, meg most is. Régen sem tudták jól, meg most sem, vagyis ebbõl a szempontból akkor egál, összehasonlíthatók ?
Már leírtam, hogy saccra átlag 10 % (évi 40-60 mm) a csapadékvesztés az évek havasságától függõen az automata méréseknél, ennél a Hellmannal kevesebb, de a hely szeles jellege és a hógallér is befolyásol. A klimatológiai adatokban ezt korrigálják vagy nem ?
Valamiben viszont nem értek egyet. Abban, hogyha a dombon alá és a völgyben fölé mérünk, akkor ez teljesen jogos. Ez olyan, mintha azt mondanánk, hogy az is jól mér, aki a tûzõ napon árnyékolatlan hõmérõvel (vagy akár szabványos házikóban) városi aszfalt felett méri a T-t, meg az is aki egy Bükki töbör alján méri. Mindegyik helyes adat, de a mikroklímát méri, vagyis ha egy bevágásban valaki 1 métert mér hófúváskor, meg aki a hegycsúcson nullát az is helyes ? Valóban annyi hó van itt és ott is, de nem annyi esett. Nekünk a leesõ hómennyiség kéne és a füvön, nem tereptárgyak tövében felhalmozódó hó. Hogy aztán a szél ezt felhalmozza ide vagy oda az egy másik, mellékes kérdés, mint az is, hogy a déli háztetõkön meg dombokon meg a járdán elõbb elolvad. Nekünk szerintem a szél nélkül felhalmozódó hóréteg kéne, meg a pontos csapadékmennyiség, ami szabványosítással oldható csak meg. Szerintem is valóban nehéz ezt megoldani, egy repülõtéren nem is nagyon érdemes ezzel hóviharban foglalkozni. Megfelelõ hely kiválasztása kell ehhez (és az ne Budapest 5.kerülete legyen stb.)vagy a hó felfogása, víztartalmának meghatározása. És ha a szél elfújt a 30-ból 25-öt, akkor ne 5 centi kerüljön az évkönyvekbe, hanem a víztartalom ( 1 cm hány milliméter cs.) és az összmennyiség ez alapján korrigálódjon. Persze ha közben olvad, akkor azért kell egy újabb változó is...