Frontnapló.

Elõször is kezdjük azzal, amit máris bebuktak a modellek: az elõfelhõzet kb. 2 órával korábban megérkezett.

Igazi frontparádé várható, hiszen kb. így alakul majd a helyzet: szombat délután hidegfront, vasárnap elõször melegfront, majd hidegfront.

Zivatar: a modellek által jelzett labilitás elég csekély (helyenként talán összejöhet 100-200 J/kg CAPE), ám a nagy dinamika és az erõs örvényesség advekció összehozhat egy-két bedörrenést a frontvonal mentén. Ebben a helyzetben favoritot talán túlzás lenne kijelölni, de szerintem ÉK-en a legnagyobb (ami amúgy kicsi) az esély égiháborúra és ez a hétvége mindkét napján fennáll. Hajrá zivatarok! zivatar

Havazás: az elsõ hidegfront csapadékzónájából nem igazán számíthatunk szilárd csapadékelemekre (hacsak nem aprószemû jég formájában konvektív cellákban), legfeljebb a vége felé lehet némi szállingózás, gyenge havazás a legmagasabb hegycsúcsokon. Érdekesebb sztori a reggeli órákban töltõdõ melegfronti csapadéktömb, mert az még találhat egy darabot a leszakadt hidegbõl. Ám az Északi-khg. egy része nem játszik a szárító bukószél miatt, a Dunántúli-khg. pedig nagyon hamar átkerül a meleg oldalra, kora délutánra meg már Kárpátalján jár a 0 fokos T850. Viszont a Börzsöny magas is, nincs nagyon nyugatra az enyheséghez, és nincs nagyon keletre a fátrai-tátrai szélárnyékhoz, ha havazást szeretnék látni március 16-án határainkon belül, akkor minden bizonnyal oda mennék fel a reggeli órákban. Pár perces havazás, gyenge szállingózás, havas esõ persze máshol is lehet a két nagy hegységünkben, de a Börzsönyben (800 m fölött) mind intenzitás, mind tartósság szempontjából jobb lehet a helyzet. Legalábbis a modellek alapján.

Szél: az elsõ HF szélirány és területi érintettség szempontjából is eltér a megszokottaktól. A legerõsebb széllökések a Dunántúl ÉK-i részén, az Északi-középhegységben és az Alföldön várhatók, de nem kell aggódni, a Dunántúl sem marad ki a "jóból". Emellett fõleg eleinte inkább nyugati irányú lesz a légmozgás, késõbb aztán északnyugatira fordul. Talán nem túlzás, ha a 70-80 km/h-s max. széllökést országszerte elképzelhetõnek tartom, de helyenként ennél még síkvidéken is erõsebb lehet (90-100 km/h), a magasabban fekvõ helyekrõl nem is beszélve (110-120 km/h). És azt se feledjük, hogy konvektív cellák környezetében igencsak megbolondulhatnak a dolgok. Vasárnapra túl sokat nem változik a helyzet. Talán kicsit "ráfordul" a fõsáv a megszokott északnyugati szélcsatornára, de azért megmarad a szombati jelleg is. Valószínûleg kisebb területet érint a 70 km/h fölötti kategória, ugyanakkor könnyen elõfordulhat, hogy a hétvége legerõsebb lökése vasárnapról kerül ki, elég csak ránézni a 925 hPa-os térképekre.

Hõmérséklet: vasárnapra délnyugaton alig, keleten, északkeleten viszont markánsan lecsökken a Tmax a péntekihez képest, helyenként akár 8 fokos differencia is lehet.