Szia!

Az IAM tényezõ valóban 1,4 a vákuumcsöveseknél, a sík esetében ez max 1.

A letakarásról ismét: jól tetted, hogy télre méretezted, nyáron a medence, vagy a letakarás, vagy a drain-back alkalmazható (persze, ha alkalmas a kollektorod).

Saját véleményem azonban, hogy manapság is nagy luxus a nyári napenergiát nem hasznosítani, azaz beruházni egy közepesen nagy összeget arra, hogy az év 3-4 hónapjában ne mûködjön a rendszer...

A tömítések: mivel a harmadik generációs vákuumcsövek esetében duplafalu csövek kerültek kialakításra, így az üveg-üveg találkozásoknál vákuumvesztés nem fordulhat elõ, csak törés esetén. A garanciális periódus 10 év, az élettartama a vákuumcsöves kollektoroknak minimum 30 év, míg sík társaik 10-15 évet bírnak ki sajnos, hiszen csak egy "üvegházba" zárt abszorber felületrõl van szó, ami gyakorlatilag a környezettel érintkezik. Súlyos problémájuk még, hogy mind az abszorber, mind az üvegfelület belseje szennyezõdik, a hatásfok romlik és akkor még nem beszéltem a párásodásról...

Fagyállóról: minden megforrás alkalmával a propilénglikol egyre jobban elsavasodik és lassan-lassan megemészti a rezet, jah és nem is túl olcsó.

A minuzolról viszont szívesn vennék információkat, amit elõre is köszönök!

Még egy dolog: nem akarlak meggyõzni igazából semmirõl, el sem akarom adni a kollektoraimat, csak szeretnék tájékoztatást adni, persze nem csak neked, hiszen, ha van némi elméleti és igen komoly gyakorlati tudásom, miért ne osztanám meg másokkal is!

Üdv!