Pedig a dolog roppant egyszerû. Adott egy mûvelet, ami korábban, más reaktoroknál problémamentesen lezajlott. Az eljárást a forgatókönyv szerint végezték. Aztán történt egy zavar, amit kellõ ismeretek hiányában nem tudtak kontrollálni. Azok, akik valóban értettek a reaktorhoz, nem voltak jelen a vezérlõteremben. Utána jött a kapkodás, amelyhez hozzáadódott a reaktor - számukra rejtett - hibája, és a szabályozórudak problémái (hibás tervezés). Ergo, az eset nem volt elkerülhetõ abban a szituációban. Pont.

A másik dolog az emberi tényezõ. A robbanás bekövetkeztéig a személyzetnek fogalma nem volt arról, hogy mi zajlik valójában. Az egyetlen fejükre róható hiba, hogy kikapcsolták a vészbiztonsági berendezést, ami így nem állította le idõben a reaktort. Ám a teszt elvégzését a biztonsági berendezés éppen hogy meggátolta volna. Na, itt jön az, amit te mondasz: ezt az eljárást valaki kitalálta, elrendelte, aláírta.
Ne feledjük, hogy ott (is) volt politikai tiszt, KGB-s dolgozó. Ha az operátor azt mondja, hogy nem hajtja végre a tesztet, mert nem ért egyet a védelmi berendezés kiiktatásával, akkor zsebbõl ráhúzzák, hogy szabotõr, ami akkoriban államellenes cselekedetnek számított, és amelynek a következménye nem az volt, hogy "ejnye-bejnye". Egy atomerõmûben dolgozni abban az idõben lakást, jó fizetést, kedvezményeket jelentett, ami nagy kincs volt a Szovjetunióban. De ez már történelem, és a mai világban fel sem foghatjuk, mit jelentett akkoriban.