Nem, a talajhõ igenis sokat számít, inkább csak az nem igaz, hogy nem maradhat meg a hó, ha meleg a talaj.
Most 15-én egész más volt a hó szerkezete, megmaradása és elolvadása, mint egy januári havazáskor. Mondanom sem kell, hogy elõször a fûszálakon maradt meg (mint minden októberi vagy áprilisi havazásnál), majd ezek összedõltek egymásra, mert sok volt a hó, majd a hófúvás süvített végig a terepen. Döbbenetes tapasztalat volt számomra (felmentünk a hegyre), hogy ahonnan elfújta a havat a szél, ott jégréteg volt. Az egész hegyen! A meleg talajhõre érkezõ (esõt és) havat lefagyasztotta a szél! Dolgozta alulról a meleg, felülrõl meg a pár száz km/h-s szél! Link itt látszik a hegy: jobb oldalt (északi oldal) lefújta a havat, jég, bal oldalt hó!
Másik tapasztalat: a hógolyózás közben új stratégia alakult ki: a fákról lehulló porhóval semmit se lehetett kezdeni, de ha a talajon lévõ hó aljáról markoltál, úgy tapadt, mint a legrémesebb vizes hó, majdhogynem csöpögött: jó nagyokat is lehetett vele csattintani az ellenfélbe! Miért? alulról dolgozta a hõ a havat és olvasztotta meg!
Ugyanez igaz a nagyobb tócsákra, némelyiket hó fedte, de igen kellemetlen volt belelépni, csak úgy repült szét a latyak és hamar el lehetett merülni a vízben.
Harmadik tapasztalat: volt 1-2 meredek emelkedõ, amit le akartunk küzdeni az erdõben (eltévedtünk - igaz, direkt). Nekifutottam, és a vizes sáron, amin hó volt, úgy visszacsúsztam, ahogy egy kiadós zivatar után az erdõben teljesítménytúrán. Megfagyva, a teteje? dehogy!
Az olvadás hozott még egy érdekes dolgot: a domboldalon elõször a talajon tûnt el a (akár 10-15 cm!) hó. A bokrokon, fákon még mindig megvolt (árnyékban), a talajon árnyékban sem! Elõször rá sem ismertem a hegyoldalra, pedig ott van a bíróság mögött Budaörsön, minden nap láttam, elég jól ismerem, de ez a mintázat furcsa volt... A hegyoldal hó-lefútta lefagyott területének nagyjából 10 perc ha kellett kiolvadni.

Tapasztalat: a talajhõ rengeteget dolgozta a havat, igenis számolni kell vele, de az nem igaz, hogy meleg talajon nem tud megmaradni a hó (van olyan körülmény), de az sem igaz, hogy nem lehet számolni vele. Télen pl. hosszan fagyott talajra ráfagy +2 °C-ban az esõ, vagy +1 °C bõven megmaradó havat tud hozni.

Ez a márciusi hó pont ebben erõsített meg a legjobban nevet Rengeteget számít a talajhõ! nevet