Növények-iõjárás témában pár szót. Van (volt) egy csomó nagyhírû, ügyes, okos, szorgalmas hazai növénynemesítõ, õk sokszor évtizedeket dolgoztak a hazai körülményeknek megfelelõ hideg-/ szárazságtûrõ, betegség-ellenálló fajok kitenyésztésével, legyen az agabona, krumpli, gyümölcs. Mi van most ehhez képest? Sok külföldi szaporítóanyag, melyek nem kimondottan a magyar klímára kitalált növényeket teremnek... (Mondjuk olyan növényrõl még nem hallottam, amely eltünteti maga körül ablvizet, hogy rá lehessen menni a földre...) Szóval szerintem nem csupán az idõjárás a ludas adott esetben a kudarcban. Még egy-egy kiskerttulajdonos megteszi, hogy utánajár esetleg puszta hazaszeretetbõl annak, hogy milyen kiváló magyar fajtát érdemes ültetnie a kertjébe, addig egy nagyobb gazdaság megveszi az olcsó külföldi magot, csemetét, és aztán csodálkozik, hogy nem olyan a termés, mint elvárta volna. Sokat hallgatok Kossuth rádiót, ahol sokszor beszélnek e fentebb említett hazai fajtáról, melyeket bizony kiszorít(ott) a piacról a multi tömegáru. Kezdve azzal, hogy pl. egy OBI-ban vett holland tuja lehet, hogy a hollandoknál valóban gyönyörûre nõ, de a mi klímánkon csak satnya kis korcs marad. Mégsem veszi a fáradságot a kertet beültetõ jóember, hogy felkeressen egy hazai fajtaválasztékkal bíró kertészetet, ahol valóban a mi körülményeinket bíró növényt kaphat. Esetleg az nem olyan divatos, és ráadásnak drágább is. Errõl szerintem jaurinum többet tudna, én csak azt tudom, amit hallottam. Illetve anno öregapám, amikor megvette a telket a szülõi örökségébõl, kimondottan magyar gyümölcsfákat telepített (a hetvenes években nem is nagyon volt más ugye), kimondottan az adott hely körülményeinek megfelelõket keresett. A mai napig gond nélkül teremnek az általa ültetett fák. Sajnos ma nem áll úgy a mezõgazda, hogy válogathasson s egy drágább fajtát vehessen meg. Szerintem a javával ez a baj. Meg a szinte ingyen kapható kínai gyümölcs, zöldség a másik ludas... Magyarul egy mesterséges folyamat része az is, hogy elfagy, kisül, stb. a termés. De hát erre van igény a piacon jelenleg...
Egy epresgazda mondta nyár elején, hogy azért fogja abbahagyni a termelést, mert mire a hazai eper beérik, addigra a vevõk belecsömörlenek a korai, olcsó spanyol eperbe és már nem tudja eladni a magyar eprét, ami ugyan sokkal ízletesebb, de a kutyát sem érdekli már, mire beérik.
Egyébként egy meglepõ tapasztalatom nekem is van. Szeretek vad gyümölcsöt szedni, jelen esetben erdei szederrõl van szó. Tegnap hoztam haza egy jó nagy adagot, egy bokor van nem túl messze tõlünk, amit minden évben szeretettel látogatok nyár végén. Elcsodálkoztam rendesen, de már most tele volt érett (és NAGY) bogyókkal, holott csak aug. vége felé szokott nagyobb tömegben érni, s általában az esõs nyarakon hoz nagy termést. Ehhez képest most rengeteg van rajta és gyönyörûek, ízletesek. Talán a maradék téli/tavaszi csapadékból szerezte a vizet? Nem tudom, lényeg, hogy meglepõdtem és örülök. Egy növény tehát már biztosan van, amelyiknek jó volt az idei nyár. :-)