Szokták mondani néhányan itt a fórumon, hogy amikor a fáklyán a bizonytalanság növekedni kezd, akkor valamilyen makro-átrendezõdés várható. Most ezt a bizonytalanság-növekedést látom. Eddig is látszott esély kis mértékû változásra. Máshol (pl. a hosszútávúban még ma is) azt írtam, hogy még tavaly csökkenésnek indult az AO, és ezzel párhozamosan a Rossby-hullámok kissé megnõni látszottak. Ennek következménye lehet, hogy a 10-ére minket elérõ front jóval erõsebb lehet az eddigieknél. Azonban éppen 10-e körül átmenetileg az AO visszaemelkedik. Ugyanakkor, ha a csökkenés mégis tovább tart, akkor az eddigiekhez képest erõsebb változékonyság lehet (erõsebb elõoldalak és erõsebb frontok). A modellkimenetek még alapvetõen ezt a képest adják, a mostani GFS-ENS bélyeget nézve alig egy-két tagot leszámítva mindegyik az eddigihez hasonló nyugati áramlásos idõjárást ad a teljes 384 órára. Ezt az is alátámasztja, hogy a NAO ENS-elõrejelzése végig nulla körül tömörül.
Amit Rudolfking írt, hogy a mostanági erõsen ciklonos helyeken 10-ére megemelkedhet a nyomás, azt talán ma adta elõször ilyen egyértelmûen a GFS, azonban késõbb, 10-étõl kezdve megnõ a bizonytalanság.
Nos, eddig mindig az írtam, hogy a 10-e körüli változás nagy valószínûséggel átmeneti lehet, és gyakorlatilag nem láttam esélyt tartós változásra. Most ez annyiban módosult, hogy tartósabban gyengülhet a ciklonaktivitás az óceánon.
Ahhoz, hogy nálunk téliesre forduljon az idõ, más, speciális helyzetek kialakulását láttam szükségesnek, melyek az erõs óceáni ciklonaktivitás mellett is tudhattak volna átmeneti téli idõt varázsolni hozzánk. Ilyen volt a keleti hideg megjelenése (ezt csokito18-cal viszonylag hosszan elemeztük a hosszútávúban). Nos, ha kissé gyengülne a ciklonaktivitás, az e verziók mellett a "klasszikus" meridionális irányítás esélyét is esetleg növelhetné, ami nemcsak önmagában a télies periódusok, de akár azok tartósabb fennállásának is lehetõséget teremthetne.
Az általam legreálisabbnak tartott verzió szerint a ciklongyár gyengülésével együtt az eddig hatékonyan visszatartott kontinentális hideg nyugat felé terjeszkedése kissé gyorsulhat. A nyugati áramlás fennmaradása mellett azonban valószínûleg ez még mindig csak a Kelet-Európai-síkság részleges elárasztásához lehet elég.

A friss NAO-n kicsi felfelé mozdulás jelent meg az elõrejelzési idõszak végére, míg az AO a 10-ei púp utáni (eddig jelzett) egyértelmû csökkenés helyett jól szétszóródott. Link Link

Most tehát arra jutottam, hogy kezd egyre több lehetséges verzió megjelenni, ami akár egy lehetséges makrováltás elõszele is lehetne, de jelenleg a modellekbõl még mindig nem tudok jelentõs és tartós változásra következtetni. Ugyanakkor az eddigiekkel szemben most már azt sem lehet kijelenteni, hogy maradni fog a jelenlegi helyzet, bár még mindig erre látok több esélyt. Ebben tisztulást akkorra várok, amikor a 10-ei események következményei letisztulnak a modelleken, ami 8-9-e körül megtörténhet. Addig könnyen lehet, hogy marad a sötétben tapogatózás.