Én is már kétszer majdnem megírtam, milyen összképet nyertem több modell több futása alapján. De a modellek mind a kétszer "kirúgták alólam a lábam", mielõtt elindultam volna. kacsint
Most írásod alapján mégis megkockáztatom, egye fene.
Mindenekelõtt leszögezhetjük -a józan többség bizonyára egyet is ért velem- hogy már annyi futás mutatta különbözõ modelleknél a makrocirkuláció bizonyos mértékû átalakulását jan. 10-tõl kezdõdõen, hogy bekövetkeztét legalábbis igen valószínûnek tarthatjuk. hideg
Az ok kézenfekvõ: az Északkelet-Európában megjelent jelentõs hidegtömeg. Ezt is sokadik futás mutatja, sõt, részben már realizálódott is a lehûlés ezeken az északkeleti vidékeken. havazas
Ami sajnos szintén nagyon valószínû (ahogy írod is): az amcsiknál újabb hideghullám fejlõdik majd ki január második felében.
DE! Korántsem mindegy, hogy az óceánra kiömlõ hideg által generált ciklonális hullámok Európában mivel fognak találkozni. Ha stabil blokkoló AC épülne ki a skandináv térségben a dél, délnyugat felé expandáló hidegtömeg hatására (erre mindenképp esély mutatkozik a mostani, valamint a rövid idõtávra elõrejelzett makrokép alapján), az ránk nézve egész más idõjárást jelentene, mint az elmúlt hetek atlanti "rohamai", melyeket nemigen ellensúlyozott északkeleti hidegtömeg.
Egy szó mint száz: a csigagyár teljes leállásával én a közeljövõben nem számolok, azonban véleményem szerint a kontinensünk északkeleti részére beférkõzõ szibériai hidegtömeg se nagyon tágít majd. (Miért is tenné -legszebb szezonja következik nemsokára)
Ebbõl az alapfelállásból "szkanderezõ", frontálzónás helyzetek következnek a legvalószínûbben. Messze északkelet ciklonjainak hidegfrontja a kontinens fölött kapcsolódhat össze a csigagyár elõoldali melegfrontjával -és minden folyamat lelassul, mint a lassított filmen.
A frontálzóna miatt térségünk többször is "gazdát cserélhet" rövid idõn belül.
Példának okáért könnyen el tudok képzelni egy olyan forgatókönyvet (bizonyos modellfutások utaltak is ilyesmire), hogy elsõ lépésben a hidegfronti szakasz hat ránk, ennek átvonulása után AC épül ki fölöttünk, a frontálzóna kettészakad (Sõt, talán létre se jön még ekkor)
Ezután a csigagyár "válaszlépése" következik, látszólag gyönyörûen visszaáll az elõoldali-zonális cirkulációs kép. Azonban északkeleten ott marad a hidegtömeg. (Arra komolyan senki se számíthat, hogy egy kis hideglötty után az ilyen hidegdepó visszavonulót fúj január második felében, és ismét teljesen felszámolódik, visszahúzódik. Ezt nem a modellek mutatják, hanem én állítom, sok év tapasztalata alapján)
Tehát, hamarosan megint visszaáll a szkanderezõ szituáció.
Mindez a mostaninál feltétlenül alacsonyabb nyomású, csapadékosabb, hidegebb idõt sugall az elkövetkezõ etapra. Valamekkora hó elég valószínû (Persze, a havazás gyakoriságára és a hótakaró vastagságára most még botorság lenne latolgatni)
Végül megemlítem, hogy véleményem szerint nagyon beteges (és ezért ritka) makrocirkulációs korszakban kellene lennünk ahhoz, hogy a fenti változásból semmi, vagy csak igen kevés valósuljon meg. De természetesen most még ezt sem lehet kizárni.