Bocsánat, elõbb csak a magyar cikkre reagáltam, és egy-két dolog elkerülte a figyelmem.

Pl. ez: "Die Ruhephasen dazwischen dauerten zum Teil wesentlich länger als 12.000 Jahre – die Zeitspanne vom letzten Ausbruch bis heute." Sajnos németül nem sokat értek, de megbízom Noli fordításában. nevet Ha 12 ezer év körüliek a periódusok, akkor tényleg inkább pár ezer, mint több tízezer éven belül várhatunk eseményt. De azért ne feledjük, egy vulkán nem óramû pontosságú... Az a "12 ezer éves" ciklus inkább nagyságrendi becslésnek jó. A valóságban nyugodtan lehet egyszer 8, máskor 16 ezer év. ez a múltban is valahogy így mûködhetett. (Ráadásul a korhatározásban is van ekkora bizonytalanság...)

Nolinak válaszolva: "Vannak nagyon hosszú ideig aktív vulkánok, és vannak igen rövid ideig élõk is. Azt nem tudom, hogy az Eiffel vulkánjai melyik típusba sorolhatók, ennek utána kell nézni."
Ez a "hosszú v. rövid ideig élõ vulkán" csak egy-egy kitörési központra vonatkozik, egy egész vulkáni terület nemigen válik inaktívvá 10-20 ezer év alatt (földtörténeti léptékkel egy csapásra). Ha a vulkánjai a rövid életû típusba tartoznak, az csak annyit jelent, hogy legközelebb nem egy korábbi kráter helyén, hanem két heggyel arrébb lesz kitörés. Ez ebben a kérdésben szerintem nem sokat számít...