A következõ napok idõjárását az Európa északi és nyugati része fölött kialakult, nagykiterjedésû középtroposzférikus hullám alakítja. Hazánk jó pár napig ennek a hosszúhullámú teknõnek az elõoldalán fog elhelyezkedni. Az eltérõ jellegû területeket elválasztó hullámzó frontrendszer - a jelenlegi számítások szerint - mindvégig tõlünk ÉNy-ra lesz, bár egyszer-kétszer megcsípheti az országot.

A frontálzóna elõtt az alsóbb szinteken erõs DNy-i áramlással folyamatosan áramlik fölénk a meleg, de váltakozó nedvességtartalmú levegõ.

A mai nap eseményeit eléggé eltérõen látják a modellek. A nem-hidrosztatikus, nagyfelbontású progik alig-alig adnak mára csapadékot, ezzel eléggé szemben áll a GFS. Ezek alapján a következõ esélylatolgatást mindenképpen a helyén kell kezelni. nevet

Ami biztosnak tûnik, hogy tõlünk északra egy rövidhullámú teknõ alakul ki ma. Ez eddig jó. Szintén jó, hogy egyelõre kevés felhõ van felettünk.

A GFS elõrejelzése alapján egész jó labilitási értékek alakulhatnak ki a délutáni órákra az ország északi és nyugati területein, leszámítva az ÉNy-i csücsköt. Ott elvileg az alacsony szinteken a nap elsõ felében beáramló hûvösebb levegõ stabilizálja a légkört. Hogy aztán ebbõl mi lesz...lehet, hogy sokkal melegebb lesz, mint az elõrejelzésben, volt már ilyen többször is.

Szóval pár száz J/kg CAPE, negatív BLI és SSI. A középtroposzférában jelentõs hõmérséklet advekció nem várható, lentebb viszont délután már gyenge melegadvekció valószínû, így 1-2 fokkal a vertikális hõmérsékleti gradiens is növekedhet. Az a 26-27 fok mondjuk így sem nem túl extra.

Az ország délkeleti fele masszívan kiszárad, arrafelé még a gomolyképzõdés is eléggé esélytelen. Ezzel szemben az ország másik felén több szinten is nedvesség érkezik nyugat felõl, ez fõként 850 hPa-on látványos.

850, 925 hPa-on és a felszín közelében is összeáramlás alakul ki, emellett egy örvényességi mezõ is felettünk lesz. Utóbbi maximuma nem esik egybe a leglabilisabb területtel.

Ezek így együtt szerintem elég jó konvekciót eredményezhetnek, ha megvalósulnak.

A vertikális szélprofil alapvetõen az egycellás, gyenge multicellás zivatarok kialakulását támogatja. Ám a nap folyamán nyugat felõl egy jet közelíti meg a térséget, ezzel párhuzamosan a szélnyírás is növekedik ugyebár.

Amit a GFS alapján várni lehet, szerintem:

- az ÉNy-i csücsök kimarad a jóból, legalábbis ott nem lesz keletkezés, más kérdés, hogy az áramlás bevihet egy-két cellát;
- nagyjából a Szentgotthárd-Tatabánya-Szécsény vonal pár 10 km-es sávjában (az orográfia is besegíthet!) záporok, zivatarok alakulnak ki - fõként egy- és gyenge multicellás konvekció várható;
- a délután második felében DK-Ausztria/Szlovénia térségében erõsebb multicella, vagy akár szupercella is kialakulhat, amit aztán az áramlás behozhat az országba.

Amint azt fentebb említettem, az MM5, a WRF és az UM eléggé zsengének látja a mai napot, így aztán benne van a pakliban, hogy csak néhány gyenge záporra futja majd. Ha a GFS által felvázolt értékek realizálódnak, akkor azért szép mûsor lehet.

Hajrá zivatarok! zivatar