Úgy érzem, mindkettõtöknek igaza van valahol!

Szerintem arról van szó, hogy kialakulhat tuba a klasszikus módon is, és kialakulhat simán örvényesség által is, ám ez utóbbinak szerintem nem sok köze van a talajszinthez. Vagy e két eset akár keveredésébõl is. Nevezzük ezt pl Hybrid helyzetnek.
Klasszikusnak azt nevezem, amikor tartósan egy helyben lévõ, vagy alig mozgú markáns alacsonyszintû nedvességkonvergencia fölött erõs feláramlás is dominál, és ahogy Gabi is írta a horizontális tengelyû örvényesség vertikális tengelyû örvényességbe fordul, és ez ahogy Jani írja a talajról indul, és szerencsés esetben megforgatja a felhõalapot is. Ez az a típus, ami MO-n jellemzõen az ÉK felöl visszapörgõ okklúziós frontoknál elõfordul, és egészen jó beválással elõrejelezhetõ.

A multkori hidegcseppes esetben viszont, nem beszélhettünk ilyen nagytérségû nedvesség konvergenciáról, viszont volt helyette nagyon markáns örvényesség 700 hpa-on, sõt afölött is(!) Ez az örvényesség szerintem simán beforgathatja a felhõalapot, de ennek nem feltétlen van kapcsolata a talajszinttel. A multkori elõrejelzésnél ki is volt emelve a "a jelentõs középszinti alapörvényesség" fontossága. Anarkivel egyetértve úgy gondolom, szinte minden NM-tornádós vagy tubás helyzethez kell a 700 hpa -os pozitív örvényesség is, de ez kialakulhat mindkét esetben csak más az oki tényezõ! És miért ne lehetne akár mindkét hatás egyszerre is, sõt azt gondolom, a komolyabb NM-tornádók valami hasonló hybrid (együttes) folyamat eredményei lehetnek.
No, csak hangosan gondolkoztam! Az igazság odát (izé, odafönt) van! vidám