Tudtommal nincs készültség sehol
Link

A Hernádról meg csak annyit, hogy van egy megállapodás a Bõcsi Erõmûvel, amely szerint bizonyos mennyiségû vizet át kell engedniük a holt-Hernádba.

Néhány részlet a cikkbõl – és a megjegyzéseim:

„Sinai Bertalanné jegyzõ elmondja érdeklõdésünkre, lakossági részrõl nem érkezett bejelentés ez ügyben, de maguk is látják a folyó apadását. – Állítólag Bõcsnél csapolták meg a folyót, a kesznyéteni erõmû felé terelték” – ez így van már 1943-óta. Link

„Farkas László polgármester rugalmasan áll a gond elõtt. – Legnagyobb baj, hogy nyolc hónapja nem esett valamire való esõ, mindenütt a szárazság jellemzõ” – júniusban rekordárvíz volt.

„Lehet, hogy a szlovákok sem engednek át megfelelõ mennyiségû vizet,” – a Ruzsini víztározóból jön most a Hernád vízhozamának több, mint a fele. A Kassai Vasmû vízigénye miatt van így. Ha ez nem volna, akkor az igazán száraz idõszakban csak egy patakocska folydogálna át a határon.

„Levelet írtam a Vízügyi Igazgatóságnak, most el lehetne végezni azokat a védelmi munkákat, amelyeknek korábban a magas vízállások, vagy az áradások szabtak gátat. Ugyanakkor nekik vannak nemzetközi kapcsolataik arra vonatkozóan, hogy több vizet kapjunk. Egy vízügyi szemlére nagy szükség lenne – mondta a polgármester.” – így is több vizet kapunk, mint amit a természet adna, azt a logikát meg nem igazán értem, hogy több vizet akar, ugyanakkor most amíg száraz idõ van dolgozzon a VIZÜGY mederben…

„Bolyós István a Hernádvíz Kft. ügyvezetõje megerõsítette azt, amit a berzéki polgármester feltételezett. - A bõcsi duzzasztónál vesszük ki a szükséges mennyiségû vizet, a vízügyi elõírásoknak megfelelõen. Másodpercenként két köbméter vizet kell az õsmederbe engednünk, ezt persze jelentenünk kell a vízügy felé minden év február tizenötödikéig. A két köbmétert cirka öt-hat éve írták elõ, addig ennyi sem volt kötelezõ. A turbinák mûködtetéséhez megfelelõ vízmennyiség kell, magyarul a helyzet idõjárásfüggõ. Most egy szokatlanul csapadékmentes terminust élünk meg, vagyis normál esetben a már említett két köbmétertõl sokkal többet engedünk át a zsilipeken, lévén az erõmû befogadóképessége is véges, vagyis van egy kapacitásunk – mondta Bolyós István.” – a nyilatkozat szerint a turbinák mûködtetése idõjárásfüggõ,nem a másodpercenkénti 2 m3/s-os vízhozam leengedése.

„Lázár Gábor Berzéken él, az Észak-Magyarországi Horgászegyesület tagja. – Az a kevés víz, ami mostanság csörgedezik, nagyon hamar befagy, halpusztuláshoz vezet. Annakidején jól el voltak itt a horgászok, most pangásra vagyunk ítélve – sorolja. – Évente tizenkétezer forint az engedély díja, viszont az új belépõknél ez közel húszezer. Ezen a szakaszon már tavaly sem volt rózsás a helyzet, ugyanis vagy vízhiánnyal küszködtünk, vagy ha megnyitották a zsilipet, bezavarosodott a folyó, tele volt hordalékkal, ami megint nem jó sem a halak, sem a horgászok szempontjából.” – a zsilip akkor nyílik jobban, ha nagyobb a vízhozam, tehát árhullám van és ilyenkor az esetek 99%-ban hordalékos a víz. Azt ebben az esetben el is hiszem, hogy ez a víz nem jó a horgászoknak, de hogy a halaknak is azt kétlem – legalábbis hordalékos víztõl történt halpusztulásról még nem hallottam.

Egyébként meg (jó Magyar szokás szerint) már megint beszél mindenki össze-vissza és löki a sületlenségeket – bár ettõl a probléma még adott. Annyit meg csak adalékként, hogy a VÍZÜGY már nem hatóság, a vizsgálat kezdeményezése a környezetvédelem feladat – Õk majd biztosan megteszik a megfelelõ intézkedéseket.