nevet

Én már nem is nagyon fûznék hozzá sokat, Koczkás elmondta a lényeget - köszönöm a "reklámot" kacsint .

A témával kapcsolatban hazai cikk a Légkör nem régiben megjelent számában található - itt le is lehet tölteni a légkört:
Link
Internetes webforrása pedig itt:
Link
A cikk végén elég sok külföldi szakirodalom is fel van sorolva.

Egy kis részlet a cikkbõl:

Az AMO vezetõ szerepet játszik a Száhel-övezet nyári szárazságainak megjelenésében, az atlanti hurrikánaktivitás több évtizedes változékonyságaiban (Goldenberg et. al, 2001; Zhang és Delworth, 2006), illetve hatással van az indiai nyári monszun csapadékmennyiség változására (Goswami et al., 2006) is, az elmúlt kétezer évre visszamenõleg kimutathatóan (Feng és Hu, 200laza. Az AMO kapcsolatban áll az Egyesült Államok hidrológiai, hidrometeorológiai folyamataival (lefolyás, csapadék, stb.), a több évtizedes idõskálán visszatérõ óriási aszályokkal Észak- és Közép-Amerikában (Enfild et al., 2001; Schubert et al., 2004; Benson et al., 2007; Mendoza et al., 2007; Curtis, 200laza. Sutton és Hodson (2005) rámutatott arra, hogy az AMO fontos szerepet játszik, Észak-Amerika mellett, Európa nyári éghajlatának több évtizedes változásának alakításában is. Vizsgálatukkal érthetõbbé válik a múlt néhány éghajlatváltozása is. Ugyanakkor Li és Bates (2007) azt is igazolták, hogy az AMO Kína keleti részének téli középhõmérsékletére és csapadékviszonyaira is hat több évtizedes idõskálát tekintve. Mindezek mellett Minobe (1997) kapcsolatot fedezett fel az Aleutian-i alacsonynyomás néhány évtizedes ingadozása és az AMO között. A jelek szerint a Grönland-tenger jégkoncentrációjának és a magasabb, északi szélességek légnyomás ingadozásának több évtizedes oszcillációja is szinkronban áll az AMO-val (Venegas és Mysak, 2000).
...
Andronova és Schlesinger (2000) hat globális éghajlati modellel végzett kísérleteik alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a hõmérsékleti adatokban jelentkezõ 65-70 éves ciklusok a légkör és az óceán kölcsönhatásának eredményei, és azok külsõ kényszerek hatásai nélkül jönnek létre.
...
/ Fodor, Z. és Seres, A., T., 2008: Az Atlanti-óceán felszíni vízhõmérsékletének több évtizedes oszcillációja és hatásai az atlanti-európai térségre /

Vagyis az AMO szinte az egész északi-hemiszférára hatással van több évtizedes skálán és a légkör-óceán kapcsolatrendszerében megvalósuló egymás közötti kölcsönhatás eredményezi a jelenséget.